Adaçayı Nasıl Hazırlanır, Nasıl İçilir, Nasıl Demlenir?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

adacayi-bitkisi.jpg (300×225)

Adaçayını nasıl hazırlamak gerektiğini biliyor musunuz?

Adaçayı nasıl yapılır bilmiyorsanız, bu yazıda adayaçının demlenmesi ve içilmesi ile ilgili gerekli tüm bilgiler fazlasıyla detaya girerek sizlerle paylaşıyoruz…

2 çay kaşığı adaçayı üzerine kaynamış suyu dökün ve 5-10 dakika kadar beklettikten sonra için. Adaçayını çok kullanırsanız acı bir tadı olabilir. Tatlandırmak için bir iki damla limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz. Adaçayının faydalarını görebilmek için tüketilmesi tavsiye edilen miktar günde 1-2 fincandır.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayı nasıl hazırlanır? Adaçayının hazırlanışı demleme usulü ile olmalıdır. Adaçayı kaynatılarak hazırlanmamalıdır. Eğer adaçayını 2 dakikadan uzun süre kaynatırsak toksik maddeye dönüşeceğinden zararlı hale gelecektir.

Adaçayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı adaçayını yada 1 poşet adaçayını fincana koyup üzerine sıcak su ekleyip üzerini kapatarak 5 dakika demlenmesini beklemeliyiz. Günde 2-3 çay fincanı içilmesi önerilir. Daha fazla içilmemelidir.

Adaçayı gargarası nasıl hazırlanır?

Adaçayı gargarası için 1 poşet adaçayını yada 1 tatlı kaşığı adaçayının üzerine sıcak su ekleyip 10 dakika demlenip süzülerek hazırlanan adaçayı gargarası ile günde 2-3 defa gargara yapılır. Demlendikten sonra adaçayını suyun içinde bekletmeyiniz mutlaka süzerek çıkarınız.

Adaçayını kimler içmemeli?

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz bulunuyorsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız o zaman doktorunuza danışmadan adaçayı içmeyiniz.

Adaçayını hamileler içebilir mi? Adaçayının hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.

Adaçayında doğal fitoöstrojenler olduğundan erkeklerin aşırı miktarda ve uzun süreler adaçayı içmeleri önerilmez.

Adaçayı belirtilen miktarların üzerinde aşırı kullanıldığında kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine neden olabilir. Bazı kişilerde tansiyon yükseltici etkisi olabilir.

Adaçayı hakkında merak edilen konular hakkında bilgiler verdik. Lüften uyarılara dikkat ediniz. Bitkilerin destek amacı ile kullanılması gerektiğini kendi kendinize teşhis ve tedavi yoluna başvurmamanız gerektiğini, herhangi bir sağlık probleminizde doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Adaçayı Çayı Nasıl Yapılır

Adaçayı’nın Çok Farklı Kullanım Alanları Vardır. Adaçayı Genelde Çay Olarak İçilir. Makalemizde Adaçayı Yapımı İle İlğili Tüm Detaylar Ve Merak Etttikleriniz Mevcuttur.

Adaçayı Çayı Nasıl Yapılır
Çay Hazırlamak: Yarım veya bir Tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Adaçayı Nasıl İçilir

Bitki Çayı: 1 Tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 5 dk demlenir süzülerek içilir. ( adaçayı kesinlike kaynatılmamalıdır) Günde 1-2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı Gargarası Nasıl Yapılır?

2 Kahve kaşığı kıyılmış adaçayı yaprağı üzerine 150 ml kaynar su döküldükten sonra, üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve günde birkaç defa gargara yapılır.
Adaçayının Zararları – Adaçayı Yan Etkileri Var mıdır?

• Herhangi bir sağlık sorununda bitkisel droglar sadece tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır.

• Sürekli ve fazla miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.

• Mide ve onikiparmak barsak ülserinde, hepatitte ve akut gastritte adaçayı gibi uçucu yağ içeren bitkilerin kullanılmaması gerekir.

• Düşük yapma olasılığını artıran bazı maddeler bulunduğundan dolayı hamileler kullanmamalıdır.

• Anne sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir.

• Küçük çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.

• Konsantre adaçayı yağı içilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

14196 0

Yorum yapılmamış --> "Adaçayı Nasıl Hazırlanır, Nasıl İçilir, Nasıl Demlenir?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir