Aft Belirtileri


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

aft.jpg (300×292)

Bir kişi ağzında aft çıktığını nasıl anlar? Aftın işaretleri neler?

İşte bir yaranın aft olup olmadığını anlamanın yolu…

Aftın En Önemli Belirtileri Nelerdir?

Ağız dışında oluşan uçuk diye adlandırılan aftlarda ise o bölgede sızı şeklinde bir yanma, kaşınma ya da hafif bir şekilde kızarıklık ile kendini hissettirir bu belirtiler ile karşılaşıldığında ve sürekli olarak yinelenen şekilde uçukla karşı karşıya kalan kişilerde hemen belirtilerden sonra uygun özelliklere sahip olan kurutucu özelliği bulunan pomatlar ile tedaviye hemen başlanılması da ağrının ve oluşacak sıkıntının azaltılmasına büyük oranda yarar sağlayacaktır.

Ağızdaki Yaralar AFT Belirtileri

AFT olarak bilinen ve ağız içerisinde özellikle yumuşak epitel hücrelerinin yoğun olduğu damak, yanak içi, dudak içi, ve dil bölgesinde görülen beyaz, küçük ve yuvarlak halkalar biçiminde görülen ağız yaraları bir çok kişinin ağzının tadını kaçıran bir ağız yolu rahatsızlığıdır. AFT yaraları aynı zamanda ağız içi ülseri olarak ta adlandırılmaktadır. Her ağız içi yarası AFT yani ağız ülserleri olmamakla birlikte bilinen ve en fazla rastlanan tekrarlayici ağız içi yaraları aft (aftöz ülser) adı verilen ağız ülserleridir. Şimdi sizlere kısa ve öz bir yazı sunacağız. Bu yazıda AFT nedir, AFT belirtileri nelerdir, AFT nasıl tedavi edilir bu sorulara yanıtlar bulabileceksiniz.

AFT (canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) arasındaki farklılıklar:

Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

AFT
1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
2. Bulaşıcı değildir.
3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.

UÇUK 
1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar.
2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. Aft ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulaşıcıdır.
4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

755 0
Aft

Yorum yapılmamış --> "Aft Belirtileri"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir