Baş Çarpmalarında Kusma Olur mu? Bebeklerde ve çocuklarda kafa çarpması darbe düşme travma


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

İki çocuk kafa kafaya çarpışırsa ve kusuyorsa bunda endişelenecek bir durum var mı?

Çocuk kafasını bir yere vurmuşsa veya yere düşüp kafasını çarpmışsa kusma normal mi yoksa beyin travması belirtisi mi? Bu ve benzeri olaylar hakkında detaylı bilgi edinmek için bu makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz…

Kafa ve Beyin Travması Nasıl Anlaşılır ?

 

Kafa travması, kişinin başına aldığı darbeler veya sert çarpmalar sonucunda beyinde gelişen problemlere ve değişikliklere neden olan duruma denir.

Kafa travmasının belirtileri nelerdir?
Baş ağrısı şikayeti, mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı, göz bebeklerin farklı genişliklerde olması, eklem bölgelerinde zayıflama, görmede bozukluk, el ve ayaklarda uyuşma olması, kişinin ayağa kalktığında sendelemesi, huzursuzluk hali, burundan, ağızdan, veya kulaktan kan ya da omurilik sıvısının akması, düşük nabız, solunumda düzensizlik hali, kan basıncında artma gibi bulgular kafa travmasında görülen belirtiler arasında yer alır.

Kafa travması geçiren kişilerde yapılması gerekenler nelerdir?
Hastanın baş kısmı daha yüksek konuma getirilmeli, solunum ve kalp sistemi durdu ise akciğer-kalp canlandırması yapılarak hastanın solunumu sağlanmalı. Boyun bölgesinde zedelenme bulunuyorsa, boyun kısmı desteklenmeli. Hastada kusma mevcut ise veya midesi bulunmaktaysa hasta yan yatırılmalı. Kafanın saçlı bölümünde bulunan kanamalara lokal baskı yöntemi ile kanama durdurulmalı. Eğer kanamalar kemik altında ise bu tür kanamalara müdahale etmeyin. Kafa travması geçiren hastanın bilinci açık ise el ve ayaklarını hareket ettirmesi, uçlarını oynatması istenerek hareket kabiliyeti kontrol edilmeli. Bu gibi ilk yardım uygulamaları esnasında sağlık uzmanlarından destek istenmeli ve onlar gelinceye kadar hastanın bilinci açık tutulmalıdır. Kafa travmaları önemli gibi görünmese de, travma sonucu ciddi sağlık sorunları oluşabileceğinden mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır, ihmal edilmemesi gerekir.

Çocukta Travma, Kafaya Darbe Alma- Çocukta düşme

Bütün çocuklar şu veya bu şekilde yaramazdırlar. Kafalarını bir yere çarpar, düşer, düşürür, sıkıştırır vb. Kısaca kafalarına darbe alırlar..
Bu tür kazalar bizi üzüp canımızı sıksa da çoğunlukla hafiftir, ciddi sorunlara yol açmazlar.
Ancak kafanın arkasından çarpma ve aşağıda saydığımız belirtiler görülürse tehlikeli olabilir.
Çocuğunuzu hiç vakit kaybetmeden acil servise götürmeniz gerekmektedir. Bu arada doktorunuza haber verin. Bazı testler, radyolojik tetkikler yapılacaktır.

Bilinç kaybı , nefes alma – vermede zorlanma, havale geçirme, 1 saatten fazla süren solgunluk, burun-kulak veya ağzından kan ve suya benzer sıvı gelme, durdurulamayan ağlama, huzursuzluk , kasılma – titreme nöbeti,
aşırı uyku isteği, uyanmada zorluk, 1 saat içinde 2 defadan çok kusma, konuşma bozulması,

gözlerini sabitleyememe , kol-bacak uzuvlarını normal hareket ettirememe, yürüyememe,
artan baş ağrısı.
Onu sakinleştirmeye çalışın.
Darbe alan yere soğuk bir kompres ya da buz uygulayın.
Kafasına darbe alan veya çarpan çocuk kesinlikle 24 saat gözleminiz altında olsun. Normal olmayan bir şey dikkatinizi çekerse doktorunuza özellikle anlatın .
Travma geçiren çocuk uyuyabilir.
Kesinlikle siz uyumayın. Sürekli gözünüz üzerinde 24 saat bekleyin.
NOT:
Aşağıda sayılan çocuk grubunda travma daha risklidir..
2 yaşından küçük olanlar
Boyundan yaralanmalar
Epileptik çocuklar. Yani havale nöbetleri geçiren çocuklar.
Cildinde kolayca morluklar oluşanlar.
Hareket kusuru olan çocuklar. (felç gibi)
Gelişme geriliği olan çocuklar.
Kanamaya yatkınlığı olan çocuklar.

Sponsorlu Bağlantılar

14165 0

Yorum yapılmamış --> "Baş Çarpmalarında Kusma Olur mu? Bebeklerde ve çocuklarda kafa çarpması darbe düşme travma"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir