Bebek kafasını çarparsa, bebeğim düştü kafası şişti ne yapmalıyım?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba, bugünkü  çocuk sağlığı köşemizde bebeklerde görülen kafasının arkasına düşmesi ve ardından gelen kusma,  1 saat içinde 2 defadan çok kusma1 saatten fazla süren solgunlukartan baş ağrısı.aşırı uyku isteğibilinç kaybıburun-kulak veya ağzından kan ve suya benzer sıvı gelme,çarpardurdurulamayan ağlama gibi belirtilerin ne demek olduğunu, hangi hastalığın işareti olduğunu ve ne yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiler sunuyoruz…

Çocuklarda kafa darbelerine dikkat!

Bebeklik çağında kafaya alınan darbeler ve yaralanmalar en çok mama sandalyesinden ve beşikten düşme şeklinde oluyor. Bazen anne ve babalar da, çocukları kucaklarından düşürebiliyorlar. Daha büyük çocuklarda ise, oyun parklarındaki ve okullardaki yaralanmalara çok sık rastlanabiliyor.

Central Hospital’dan Acil Hekimi Uzm. Dr. T. Alper Yılmaz, “Bazı çocuklarda kafaya alınan darbeler ve travmalar daha fazla risk taşır. 2 yaşından küçük olan, epileptik yani havale nöbetleri geçiren, felç gibi hareket kusuru olan, gelişme geriliği, kanamaya yatkınlık ve cildinde kolayca morluklar oluşan çocuklar bu gruba girer” dedi.

Çocuklar genellikle yetişkinlere oranla yaralanmalara karşı çok daha dayanıklı ve dirençli olurlar. Çocukların kafa yapıları ve kemikleri çok daha esnektir. Bu esnek yapılar sayesinde kafalarına aldıkları darbeleri beyne çok yansıtmazlar. Ancak yine de anne-babaların bu konuda tedbirli olmaları gerekir.

BEBEKLERİ OLASI DARBELERDEN BINGILDAK KORUR

Yeni doğan ve bebeklerin başlarına aldıkları darbe eğer çok şiddetli değilse sorun yaratmaz. Çünkü bebeğin beyni, koruyucu bir zar ile bıngıldak bölgesinde koruma altına alınmıştır. Bıngıldak sanıldığı kadar hassas değildir ve koruyucu zarı sağlamdır. Çok sert bir darbe almadıkça, hafif çarpmalardan zarar görmez. Bazı çocuklarda kafaya alınan darbeler ve travmalar daha fazla risk taşır. 2 yaşından küçük olan, epileptik yani havale nöbetleri geçiren, felç gibi hareket kusuru olan, gelişme geriliği, kanamaya yatkınlık ve cildinde kolayca morluklar oluşan çocuklar bu gruba girer.

ÇOCUKTA GÖZ KAYMALARI VE KUSMA VARSA HEMEN ACİL SERVİSE GİDİLMELİ

Düşme gerçekleştikten sonra en çok dikkat edilmesi gereken, çocukların gözlerindeki kaymalar ve kusmadır. Vaka sonrasında ağızdan fışkıracak tarzda kusmalar olabilir. Bu tip durumlarda öncelikle acil servislere başvurulmalı, ardından da bir beyin cerrahı uzmanının değerlendirmesi alınmalıdır.

ÇOCUĞUN RAHAT NEFES ALDIĞINDAN EMİN OLUNMALI

Çocukların başlarına aldıkları darbe sonrasında bilinç kaybı, bayılma, kusma ve hatta kasılmalar meydana geliyorsa, öncelikle çocuğun dilinin içeriye kaçmadığından ve rahat nefes aldığından emin olmak gerekir. Bunlara ilaveten çocukta unutkanlık, dezoryantasyon denilen durum yani nerede ve kiminle olduğunu kavrayamama, baş ağrısı ve uyku hali gözlemleniyorsa bu belirtilerde önemli uyarıcılardır. Ancak çocukta uykuya eğilim hali hemen darbe sonrası oluşmayabilir, ilerleyen günler içinde de ortaya çıkabilir.

ÇOCUĞU OLDUĞU YERDEN KALDIRMAK CİDDİ ZARARLA NEDEN OLABİLİR

Bunların haricinde çocuğun görmesinde bozukluk, gözkapağında bir değişiklik, gözbebeklerinde farklılaşma, kulaktan su gibi bir sıvının gelmesi, bir tarafının tutmaması, yürümesinin bozulması gibi durumlar da gözlenebilir. Çocuk, düşme sonucu şuursuz bir şekilde yerde yatıyorsa ebeveynlerin veya çocuğa o an refakat eden kişilerin mutlaka ambulans çağırması ve bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Çünkü çocuğu olduğu yerden kıpırdatmak daha ciddi zararlara neden olabilir. Büyük çocuklarda ise mide bulantıları, kusma ve konuşma bozuklukları yaşanabilir.

HER DARBE MUTLAKA ÖNEMSENMELİ

Anne-babaların darbe sonrası çocuğa bir şey olmamıştır düşüncesiyle belirtileri göz ardı etmemesi gerekir. Bazı durumlarda belirtiler olayın üzerinden uzun bir vakit geçtikten sonra dahi ortaya çıkabilir. Darbe esnasında hiçbir şey olmamış gibi görünebilir. Ancak her darbeyi mutlaka önemsemek gerekir. Çocukların başlarına aldıkları darbelerin tümü eşit oranda önemlidir. Önden alınan darbe başın arka kısmını, arkadan alınan darbe başın ön kısmını etkileyebilir. Eğer darbe sonucu oluşan açık bir yara gözlemleniyorsa, gazlı bir bezle yoksa temiz bir bezle yara-kesik üzerine bastırılarak kanama durdurulabilir.

GÖRÜNTÜ YÖNTEMLERİ İLE TETKİK YAPILMALI

Gözden kaçırılan bir diğer husus da boyun darbeleridir. Çocukların başlarına aldıkları darbeler bazı durumlarda boyunla bağlantılı olabilir. Düşme ya da kafasına sert bir cismin darbesi sonucu oluşan boyun yaralanmaları da gözden kaçabilir. Bu tür vakaların görüntüleme yöntemleriyle tetkik edilmesi gerekir. Hastanede kafa travması sonrası darbenin nasıl gerçekleştiği detaylıca sorularak, muayene edilir. Muayene sonrasında röntgen, bilgisayarlı tomografi ya da MR istenebilir. Muayene bitiminde çocukta herhangi bir problem görülmezse bazen hiçbir tetkik istenmeyebilir.

ÇOCUKLARI OLASI DARBELERDEN NASIL KORUYABİLİRİZ?

Çocukları olası kafa travmalarından koruyabilmek için anne-babaların uygulayabilecekleri birtakım yollar vardır. Çocuk henüz tutunarak kendi başına ayağa kalkamıyorsa, yattığı karyolanın her iki yanına koyulacak bir bariyer yataktan düşmesini engeller. Eğer çocuk tutunarak ayağa kalkıyorsa, bu defa bariyerler tek başına yeterli gelmez. Burada dikkat edilecek nokta, karyolanın fazla yüksek olmamasıdır. Bu şekilde etrafına minder tarzı yumuşak malzemelerden oluşturulan bariyerleri aşıp düşmesi ihtimaline karşı koruma sağlar. Emekleme döneminde olan çocuklar ise, uzun süre tek başlarına bırakılmamalıdır. Pencerelerde çocuk kilidi olmalı, üzerine basıp düşebileceği eşyalar sabitlenmeli, balkon ve merdivenlerden çocuk uzak tutulmalıdır. Ayrıca evdeki mobilyaların sivri köşelerine takılan plastik köşe koruyucular da kullanılabilir. Böylece sert eşya köşelerinden dolayı doğabilecek yaralanmalar da engellenmiş olur.

Çocuklarda Kafa Travmasının İzlemi

Yürümeyi yeni öğrenen ve yerinde durmayı pek sevmeyen küçük çocuklar sık sık bir yerlerden düşüp kafalarını vurarak anne babalarını korkuturlar. Genellikle, bu düşmeler ciddi problemlere yol açmadan kafada küçük bir şişlik veya birkaç morlukla atlatılır. Eğer çocuk kendi boyundan daha yüksek bir yerden düşmüşse daha ciddi bir travmaolabilir. Önemsiz bir düşmeyi ciddi bir kafa travmasından ayırt etmek için bazı işaretlere dikkat etmelisiniz.

Eğer;
.: Çocukta bilinç kaybı varsa
.: Nefes alıp vermede zorlanıyorsa
.: Havale geçiriyorsa
.: Kulak, burun veya ağızdan kan veya suya benzer şeffaf bir sıvı geliyorsa hiç zaman kaybetmeden acil tıbbi yardıma ulaşmalısınız.

Eğer,
.: Çocukta durdurulamayan bir ağlama veya huzursuzluk varsa
.: Düşme sonrası ilk sersemlikten sonra da süren aşırı bir uyku hali varsa veya onu uyandırmada güçlük çekiyorsanız
.: Saatte 1-2 defadan fazla kusması olduysa
.: Bakışını sabitleyemiyor veya göz bebeklerinin büyüklüğü eşit görünmüyorsa
.: Kol ve bacaklarını normal hareket ettiremiyor veya yürüyemiyorsa
.: Giderek artan bir başağrısı tarifliyorsa çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir.

Eğer yukarıda sayılanları gözlemlemediyseniz , onu sakinleştirin. Kafasında vurduğu yere soğuk kompres veya buz uygulayıp şişmesine engel olun. Gerekirse, doktorunuza danışıp ağrı kesici verin .Dinlenmesini sağlayın. İlk anda herşey normal görünse de, kafasını çarpan bir çocuğu özellikle ilk 24 saat gözlem altında tutun. Dikkatinizi çeken, normalin dışında herhangi birşey farkederseniz, doktorunuza bildirin. Kafa travması geçiren çocuğu uyutabilirsiniz, ancak siz uyumayıp onu sık sık kontrol etmeli, uykuda birşeylerin gözden kaçmasına fırsat vermemelisiniz.

Ertesi gün de, çocuğun düşmesine neden olan olayla ilgili alınabilecek önlemler varsa bunları uygulayıp ortamı daha güvenli hale getirmeyi unutmamalısınız. Çünkü, çocuklar her zaman tekrar denerler!

Kafanın hangi bölgesine alınan darbeler çocuk için tehlikeli olabilir?

Çocuklarda darbe ve travmalar hakkında bilmeniz gerekenler… Çocuklarda hangi bölgeye alınan darbe travmaya neden olur? Kafasına darbe alan çocuğun beyin travması geçirdiği hangi belirtilerden anlaşılır? Kafaya alınan darbenin şiddeti hangi boyuttaysa tehlike artar? İzleyin, kafaya alınan darbe sonucu hafızada bulanıklık görülebilir mi, çocukta ne gibi kalıcı hasarlar bırakabilir, uzmanından öğrenin. Çocuklarda darbeye en az dayanıklı olan yerler nerelerdir? Bıngıldak bölgesine alınan darbe büyük bir tehlike oluşturur mu? Yanıtlar UZMANTV’de! Çocuklarda ne tür kafa travmaları beyne zarar verir? Travmanın beyinde yarattığı ne gibi değişiklikler beyin travması oluşturur? Kafasına darbe alan çocuğun beyin travması geçirildiği hangi belirtilerden anlaşılır? Bunun için çocuğu ne kadar süre gözlemeliyiz? Kafa travmalarında darbenin hangi bölgeye geldiği önemli midir? Kafanın hangi bölgelerine darbe almak daha tehlikelidir, neden? Kafaya alınan darbenin şiddeti sağlık açısından riski değiştirir mi? Şiddet hangi boyuttaysa, darbe vuran cisim veya kuvvetin hızı ne kadarsa darbenin tehlikesinin yüksek olduğu tahmin edilebilir? Darbe alan çocukları hemen doktora götürmeli miyiz, yoksa bir süre gözlemleyelim mi? Hangi durumlar görüldüğünde çocukları acilen doktora götürmek gerekir? Ne tür darbeler söz konusuysa hemen doktora gidilmeli? Kafaya alınan darbeler çocuklarda hasar bırakabilir mi? Bu darbeler sonucu beyinde ne tür hasarlar oluşabilir? Bu hasarlar geçici mi kalıcı mıdır? Hangi tür travmalarda çocuk olay öncesini ve olayı hatırlamama durumu oluşabilir? Bu tehlikeli midir? Hafıza kaybı geçici midir, tekrarlama ihtimali var mıdır?

Kafaya hangi şiddette alınan darbeler çocuk için tehlikeli olabilir?

Çocukta Travma, Kafaya Darbe Alma- Çocukta düşme

Bütün çocuklar şu veya bu şekilde yaramazdırlar. Kafalarını bir yere çarpar, düşer, düşürür, sıkıştırır vb. Kısaca kafalarına darbe alırlar..
Bu tür kazalar bizi üzüp canımızı sıksa da çoğunlukla hafiftir, ciddi sorunlara yol açmazlar.
Ancak kafanın arkasından çarpma ve aşağıda saydığımız belirtiler görülürse tehlikeli olabilir.
Çocuğunuzu hiç vakit kaybetmeden acil servise götürmeniz gerekmektedir. Bu arada doktorunuza haber verin. Bazı testler, radyolojik tetkikler yapılacaktır.

Bilinç kaybı , nefes alma – vermede zorlanma, havale geçirme, 1 saatten fazla süren solgunluk, burun-kulak veya ağzından kan ve suya benzer sıvı gelme, durdurulamayan ağlama, huzursuzluk , kasılma – titreme nöbeti,
aşırı uyku isteği, uyanmada zorluk, 1 saat içinde 2 defadan çok kusma, konuşma bozulması,

gözlerini sabitleyememe , kol-bacak uzuvlarını normal hareket ettirememe, yürüyememe,
artan baş ağrısı.
Onu sakinleştirmeye çalışın.
Darbe alan yere soğuk bir kompres ya da buz uygulayın.
Kafasına darbe alan veya çarpan çocuk kesinlikle 24 saat gözleminiz altında olsun. Normal olmayan bir şey dikkatinizi çekerse doktorunuza özellikle anlatın .
Travma geçiren çocuk uyuyabilir.
Kesinlikle siz uyumayın. Sürekli gözünüz üzerinde 24 saat bekleyin.
NOT:
Aşağıda sayılan çocuk grubunda travma daha risklidir..
2 yaşından küçük olanlar
Boyundan yaralanmalar
Epileptik çocuklar. Yani havale nöbetleri geçiren çocuklar.
Cildinde kolayca morluklar oluşanlar.
Hareket kusuru olan çocuklar. (felç gibi)
Gelişme geriliği olan çocuklar.
Kanamaya yatkınlığı olan çocuklar.

Kafaya Alınan darbe ve Belirtiler ve yapılması gerekenler

Ayrıntılar :Kafa travmaları önemsiz gözükse de, travmaya bağlı oluşabilecek intrakranial hematom ciddi ve hayatı tehdit edici bir durum olduğundan acil tedavigerektirir.

Beyniniz, kafatası içinde onu günlük hareketler sırasında hafif darbelerden koruyan serebrospinal sıvı içinde yüzer. Ancak bu sıvı ani sert bir vuruş veya hızlı bir şekilde durma sırasında ortaya çıkan gücü absorbe etmek için yeterli olmayabilir. Bu durumlarda beyniniz kafatasınızın iç duvarına doğru kayabilir ve zarar görebilir.

İntrakranial hematom; kafatası ve beyninizin arasındaki ana veya kılcalkandamarlarının hasar görmesi ile oluşur. Kan beyniniz ve kafatasınız arasında akmaya başlar. Kan toplanarak (hematom) pıhtılaşır, beyin dokunuza basınç yapar.

İntrakranial hematomları tedavi etmenin yolu, kanı dışarı tahliye etmek için yapılacak olan beyin ameliyatlarıdır. Küçük çaplı hematomlar kanın tahliyesini gerektirmez.

Belirtiler ve Semptomlar

İntrakranial hematomların belirti ve bulguları hemen görülebileceği gibi bir kaç hafta ya da daha fazla bir süre içinde de ortaya çıkabilir. Zaman geçtikçe, aşağıdaki belirti ve bulguların hepsi ya da bazılarını oluşturan beyin üzerindeki baskı artar:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Bilinç seviyesinde değişiklikler
 • Gözbebeklerinin birbirinden farklı boyutlarda olması
 • Vücudun bir kısmındaki eklemlerde zayıflık

Beyin ve kafatasınız arasındaki dar bölgeye olan kan akışı arttıkça, aşağıdaki diğer bulgu ve belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Sürekli ilerleyen letarji
 • Bilinç kaybı

Beyin içi kan hematomlaşması hayatı tehdit edici olabilir. Acil tıbbi tedavi gereklidir

Nedenleri

İntrakranial hemoraji otomobil veya motosiklet kazalarına bağlı kafaya darbe alınan durumlarda oluşur. Orta derecedeki bir beyin travması eğer yaşlıysanız hematom oluşturur. Açık bir yara ya da dışarıya bağlı herhangi bir darbe izi görülmeyebilir. Hematom kafanıza alınan bir darbe yüzünden oluştuysa subdural veya epidural veya intraparankimal hematom şeklinde sınıflandırılır.

Subdural Hematom
Bu durum, damarların, beyniniz ve beyninizi saran 3 zar katmanının en dış zarı(duramater) arasında hasar görmesi ile oluşur. Sızan kan beyin dokusuna baskı yaparak hematomlaşır. Hematom giderek büyümekteyse, ölümle sonuçlanması muhtemel bilinç azalması görülür.

Subdural hematomların üç tipi bulunmaktadır:

 • Akut. Bu tip en ciddi olanıdır ve potansiyel olarak ölüm tehlikesi taşır. Nedeni genellikle şiddetli bir baş yaralanmasıdır, belirtiler ve semptomlar genellikle anında belirir.
 • Subakut. Subakut subdural hematomda, belirtilerin ve semptomların ortaya çıkması uzun sürer, genellikle saatler alır.
 • Kronik.Daha az ciddi baş yaralanmaları kronik subdural hematoma yol açabilir. Kronik subdural hematomun neden olduğu kanama çok daha yavaş olabilir ve semptomların görünmesi günleri, hatta ayları bulabilir.

Üç türün üçü de, semptomlar belirir belirmez tıbbi dikkati gerekli kılar veya bunun sonucunda kalıcı beyin hasarı oluşabilir.

Subdural hematom riski, günlük olarak aspirin veya pıhtılaşmayı önleyiciilaçalanlarda, alkoliklerde ya çok genç ya da çok yaşlı olan kişilerde daha büyüktür.

Epidural hematom
Bu durum, damarın, kafatasınız ve duramater yüzeyi dış zarının arasında hasar görmesi ile oluşur. Kafatası kırığının parçaları, damara hasar vermektedir. Akan kan, duramater ve kafatası arasında bir hematom kütlesi oluşturarak beyin dokularına baskı yapar.

Epidural hematom nedeniyle ölüm nedeni, anında tedavi uygulanmadığı takdirde büyüktür. Bu türde yaralanma görülen bazı kişiler bilinçlerini koruyabilirler, ancak travma anından itibaren uyuklayabilir veya komaya girebilirler.

Epidural hematomlar çocuklarda ve ergenlerde daha yaygındır. Çoğu zaman motosiklet, otomobil veya başka travmatik kazaların sonucudurlar.

İntraparenkimal hematom
Bu hematom tipi, kanın beyindeki beyaz madde içerisinde birikmesi ile meydana gelir. Baş travmasından sonra, birden çok sayıda şiddetli intraparenkimal hematom görülebilir. İntraparenkimal hematomlara neden olan travma çoğu zaman, beyaz kılıf yaralanmaları olarak adlandırılan yaralanmalardan sorumludur. Bu yaralanmalar, travmanın beynin beyaz maddesindeki aksonları kelimenin tam anlamı ile yırtmasından sonra meydana gelir. Aksonlar, beyindeki nöronlardan vücudun geri kalanına elektrik itkileri veya mesajları taşıyan bağlantılardır. Bu bağlantı kesildiği zaman, beyinde ağır hasar oluşabilir, çünkü nöronlar artık iletişime geçemez.

İntraparenkimal hematomun tek nedeni travma değildir. Diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarı bozuklukları, örneğin arteriyovenöz malformasyon (AVM) veya anevrizma
 • Beyin tümörleri
 • Karaciğerhastalığı
 • Kan incelticilerin kullanılması
 • Belirli bir özbağışıklıkhastalığı
 • Hemofili, lösemi ve orak hücre anemisi gibi kanama bozuklukları

Beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM)

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Önemli kafa travmalarında, yukarıda belirtilmiş belirti ve bulgulardan herhangi birinin oluşumunu veya bilinç kaybı hissederseniz derhal tıbbi yardım alınız. Belirtiler hemen belirginleşmese bile daha sonra ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve duygusal değişiklikleri yakından takip ediniz.

Buna ilaveten ailenizin üyelerinden birine veya yakın arkadaşınıza kafa travması geçirdiğinizi söyleyiniz. Hafıza kaybı oluşumu kafaya alınan darbeye bağlı olduğundan, darbeye maruz kalan kişi teşhis ve tedavi anına kadar hiçbir şey hatırlamıyor olabilir. Bu belirtileri ve sizin bu konuda geçirmiş olduğunuz deneyimi bilen bir arkadaşınız, akrabanız veya bir meslektaşınız gerektiği takdirde acil tıbbi yardım ulaştırabilir.

Tarama ve Teşhis

Hematom tanısını koymak zor olabilir. Doktorlar, kafaya alınan darbeden sonra oluşan ilerleyen bilinç kaybının, aksi ispatlanmadığı takdirde, genelde intrakranial hematomdan kaynaklandığını varsayarlar.

Hematomun pozisyon ve boyutunu tanımlamanın en iyi metodu tomografi veya manyetik rezonanslı görüntü taramasıdır. BT taramasında beyninizin detaylı, iki boyutlu görüntülerini elde etmek üzere bilgisayara bağlı gelişmiş röntgen makinesi kullanılır. Görüntülerin alındığı büyük lokmaya benzer röntgen makinesine yönlendirilen hareketli bir masa üzerine uzanırsınız. Manyetik rezonanslı görüntü taraması (MRI) , hasarın bilgisayar görüntüsünü oluşturmak için büyük bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanılarak yapılır. MRI taraması sırasında, bir tüpün içine doğru ilerleyen hareketli masa üzerinde yatarsınız. Tomografi ve MRI taramaları vücutta herhangi bir acıya sebep olmaz.

Önlem

Aşağıda belirtilen maddeler baş ağrısını önleme veya azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Darbelerden koruyucu güvenlik ekipmanı kullanınız. Bisiklete / motosiklete binme, kayak yapma, ata binme, patenle kayma gibi sporları yaparken veya kafadan hasar almaya sebep olabilecek bir aktivitede bulunurken kafanıza uyumlu darbe emici bir ekipman takınız.
 • Emniyet kemeri takınız. Emniyet kemeri takmanız, kaza anında kafanıza gelebilecek bir darbe ihtimalini de azaltmış veya önlemiş olur.
 • Çocuklarınızı koruyunuz. Çocukları korumak için; arabanızın koltuklarını çocuğa göre ayarlayınız, masaların kenarlarını sünger ya da bezle kaplayınız, çocuğun merdivenlerde düşmesine neden olabilecek unsurları kaldırınız ve güvensiz yerlere tırmanmasına izin vermeyiniz.

Başa Çıkma Yöntemleri

Beyin hasarları ile mücadele etmenin ana yolu sabırdır. Düzelme belirtilerinin çoğu erişkinlerde ilk 6 ay içinde görülür ve küçük çaptaki düzelmeler ise 2 yıl içinde oluşmaya başlar. Eğer beyinde daha fazla düzelme olmuyorsa bunu nedeni beyin hasarıdır. Çocuklar bu periyodu daha kolay atlatırlar. Daha uzun bir dönemde gerçekleşen küçük düzelmeler ile çocuklar daha çabuk biriyileşmegösterirler.

Aşağıdaki tavsiyeler daha uygun şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır:

 • Geceleri bol bol uyuyun ve gün içinde dinleniniz.
 • Normal aktivitelerinize birdenbire değil, adım adım dönünüz.
 • Temas gerektiren veya eğlence sporları gibi kafa yaralanmasına ikinci kez neden olabilecek aktivitelerden doktorunuz izin verene kadar uzak durunuz.
 • Doktorunuza, ne zaman spora yapmaya başlayabileceğiniz, araba kullanabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz ve mekanik bir alet kullanabileceğiniz konularını danışınız. Uyarılara karşı reaksiyon verme yeteneğiniz bozulmuş olabilir.
 • Sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanınız.
 • Tamamen iyileşene kadar alkol içmeyiniz. Alkol iyileşmeyi geciktirebildiğinden durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 • Hatırlamakta zorluk çektiğiniz şeyleri not ediniz.
 • Önemli kararlar vermeden önce ailenize veya yakın arkadaşlarınıza danışınız.
Sponsorlu Bağlantılar

21175 0

Yorum yapılmamış --> "Bebek kafasını çarparsa, bebeğim düştü kafası şişti ne yapmalıyım?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir