Cilt kanserinin yayılması hakkında bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

20131118120552952.jpg (250×175)

Cilt kanserleri vücutta yayılır mı?

Cilt kanserinin yayılma hızı nedir?

Cilt kanseri yayılırsa ne olur?

Cilt kanseri çevresindeki normal dokulara hatta vücudun diğer bölgelerine yayılma özelliğine sahiptir.Cilt kanseri tipleri arasaında özellikle melanomun vücudun diğer bölümlerine yayılma özelliği en yüksek iken, skuamöz hücreli karsinom bazen vücuda yayılmakta, bazal hücreli karsinom ise nadiren yayılım yapmaktadır.

Cilt kanseri hücreleri vücuda yayılım yaptığında büyüme yaptığı bölgeden ayrılarak kan ve lenf damarlarına girerler. Kanser hücreleri kanserin geliştiği bölgeye yakın lenf bezlerinde de bulunabilir hatta diğer dokulara yayılarak yeni bölgelerde yeni tümörler oluşturarak o dokulara hasar verebilirler. Kanserin yayılması kanserin metastaz yapması olarak adlandırılır.

Cilt kanseri yayılır mı?

Eğer cilt kanseri genetik hastalıklarla birlikte görülürse tüm vücuda yayılabilir. Ultraviyolenin temas ettiği ve DNA hasarı olan bölgelerde yayılma daha fazladır. Bunların dışında deri kanserleri genellikle oluşum bölgeleri ile sınırlı kalır.

Cilt kanserinin tipi ve oluşumu önemlidir. Bazal hücreli ise çok az alt tiplerde metastaz görülebilir. Bazı atipik formlarda da yayılma görülebilir. En çok melanom denen deri kanserlerinde yayılma görülür.
En yakın lenf nodunun değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Burada özellikle lenf nodu tutulumu olup olmadığı, vücuda melanomun yayılıp yayılmayacağı tespit edilebilir.
Cilt kanseri hızlı yayılan bir kanser türü müdür?

Sponsorlu Bağlantılar

1357 0

Yorum yapılmamış --> "Cilt kanserinin yayılması hakkında bilgi"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir