Depresyonun beyine zararları


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Beyinde zehir etkisi yapıyor

Bugüne kadar depresyonun fiziki zararlardan çok insan ruhunda bıraktığı hasarlar ve sosyal hayatımız üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsediliyordu. Fakat en son yapılan bilimsel araştırmalar depresyonun zihinsel zararlarını da ortaya koydu. İşte depresyon ve zararı hakkında en güncel bilgi…

Tekrarlayan depresyon beyni zehirliyor

Tekrarlanan depresyonun, beyinde “zehir etkisine” yol açtığı belirlendi.

Fransız bilim adamlarının araştırması, birçok kez depresyona giren kişilerin bazı beyin faaliyetlerinin değiştiğini, bu durumun konsantrasyon, hız ve dikkati etkilediğini gösterdi. Bilim adamları hayatı boyunca 1-5 kez depresyona giren 2 bin kişininin bilişsel becerilerini inceledi. Rakamların aralarını doldurmaya yönelik “iz sürme testine” tabi tutulan katılımcıların becerileri önce depresyondayken daha sonra hastalar iyileştiğinde değerlendirildi.

2 KEZ DEPRESYON KÖTÜ 3 VE FAZLASI KORKUTUCU

İlk ve ikinci depresyon sürecinden hemen sonra testin yapılmasının 35 saniye aldığı görüldü. Ancak 3 ya da daha fazla kez depresyona yakalananların testi bitirme süresinin 80 saniyeye kadar uzadığı saptandı. Depresyonun, tedavi edilmemesi halinde beyinde doku bozulmalarının meydana geldiğini belirten bilim adamları, birçok kez depresyona girenlerin bu hastalığa tekrar yakalanma riskinin de bu nedenle arttığını vurguladı.

Bilim adamları, şizofreni ve bağımlılık tedavisinde sıkça uygulanan “bilişsel tedavi”nin depresyonda da kullanılabileceğine dikkati çekti. Depresyonun zamanla kötüleşen bir hastalık olduğuna açıklık getiren araştırmanın sonuçları “European Neuropsychopharmacology” dergisinde yayımlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

975 0

Yorum yapılmamış --> "Depresyonun beyine zararları"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir