Dövme Kansere neden olur mu? Bilimsel cevabı


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

dovme_kanser_yapar_mi__4552592_1_1.jpeg (298×286)

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda topluma sıkça sorulan ve cevabı oldukça merak edilen bir soruya net bir biçimde cevap veriyoruz.

Bu sayfada sizlere dövme ve kanser hastalığı arasındaki ilişki hakkında bilgi sunuyoruz.

Kanser hastalığının sebepleri arasında dövme var mı? Yani dövme yaptırmak kanser hastalığına yol açar mı? İşte bu konu ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin işlerinden birisi de cilt kanserleridir. En sık görülen cilt kanserleri  arasında bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom sayılabilir. Risk grubu ise Beyaz tenli renkli gözlü insanlardır. Çevresel faktörler ise toplam güneşe maruz kalma süresidir. Vücutta kansere dönüşebilecek cilt lezyonlarıda risk faktörleri arasında sayılabilir

Dövme cilt kanseri yapar mı?

Ben dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri görmedim. Gördüğümüz cilt kanserleri uzun yıllar güneş altında çalışan açık tenli insanlardı. Bilimsel literatüre bakmak için Pubmed i açtım. Dövme cilt kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran makaleleri inceledim. Dövme üzerinden cilt kanseri gelişmesinin bilimsel değeri vardır ve yayın olarak bilimsel dergilerde kabul görür.


Dövmenin ne kadar yaygın olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Cilt kanserleri de sık görülen kanserler arasındadır. 2012 yılına kadar 50 dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri bildirilmiş (Kluger N. 2012) Dövmeye siyasi yada dini olarak karşıysanız, bu yayınlar yeterli argüman oluşturur.


Bilim istatistik ile konuşur. Bilimsel gerçeklikten bahsedebilmek için İstatistiksel olarak anlamlı olması gerekir. Milyonlarca dövmeden 50  cilt kanseri gelişmesi İstatistiksel olarak yeterli kabul edilmez. Kluger ve arkadaşları cilt kanseri ve dövme arasındaki ilişkiyi  tesadüfi olarak değerlendirmişlerdir.

Cilt kanseri ile sebep sonuç ilişkisi ancak ultraviole ışınları ile kurulabilir.Dövmenin bazı siyasi görüşler tarafından hoş karşılanmaması sonucu kanser yapar diyenlere, her siyasi görüş tarafından yaygın kullanılan kaş konturunun da bir dövme olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Dövme kanser yapar mı?
– Bilimsel olarak hayır

Güzel bir hafta dilerim.

Dr. Barış Çakır

Sponsorlu Bağlantılar

415 0

Yorum yapılmamış --> "Dövme Kansere neden olur mu? Bilimsel cevabı"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir