Eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Kireçlenmenin ilacı: Brokoli

Eklem ağrısı için bitkisel çözüm önerileri nelerdir?

Eklem ağrısına hangi meyveler ve sebzeler iyi gelir? Eklem ağrısını iyileştiren bitkisel yağlar hangileri?

Brokolinin eklem ağrısı tedavisinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlandı…

Brokolide bulunan ‘sülfürafan’ maddesi eklem ağrılarına iyi geliyor

Fareler üzerinde yapılan deneyde, sülfürafan açısından zengin besinler verilen farelerin eklemlerinin, osteoartrite (halk arasında bilinen ismiyle, kireçlenmeye) çok daha dayanaklı hale geldiği gözlemlendi.

Araştırmanın sonraki aşamasında insandan alınan kıkırdak hücrelerine sülfürafan veren ekip, kıkırdak hasarlarına yol açan genlerin etkisiz hale geldiğini belirledi.

Üçüncü bir deneyde de sülfürafan verilen inek kıkırdak dokularının korunduğu görüldü.

Ekipten Ian Clark, bulguların önemine dikkat çekerek “Hastalığın tedavisi dışında, gelecekte sağlıklı insanların eklemlerini koruyabilmesinde de kullanılabilir.

Sağlıklı insanlara ilaç veremeyiz, bu yüzden beslenme iyi bir çözüm olabilir” dedi.

Eklem ağrılarına ne iyi gelir? Eklem ağrılarından kurtulabilmek için bazı bitkiler vardır. Gün içinde kaliteli yaşamı kısıtlayan ağrılar, ödemler veya oluşan sertlikler kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre bazı besinler oluşan iltihabı azaltarak eklemlerde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kuşburnu: Kuşburnunun çekirdeğinde ve kabuğunda yer alan bir maddenin iltihap nedeni ile oluşan reaksiyonu hafiflettiği düşünülmektedir. Kuşburnu çay olarak tüketilebileceği gibi kapsül şeklinde de tüketilerek faydalanılabilir. Ancak çay olarak tüketildiği zaman ısıya maruz kaldığından dolayı eklem üzerinde fazla bir etkisi kalmadığı için eklem ağrılarında kapsül olarak kullanmak daha yararlı olacaktır. Kuşburnu tozu, eklem ağrısı yaşayan hastaların iyileşmesine yardımcı olarak tedaviye destek veren bir bitkidir. Ayrıca eklemlerde oluşan kireçlenmeyi azaltarak kireçlenmeye bağlı yaşanan ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir

Zeytinyağı: Zeytinyağı bilindiği gibi Akdeniz diyetinin en önemli unsurlarındandır. Zeytinyağı içeriğinde oleocanthal olarak adlandırılan bir madde barındırır. Bu madde iltihaplanmayı bloke ederek oluşan eklem ağrısının şiddetini azaltmaktadır.

Zerdeçal: Zerdeçal acı bir tada sahiptir. Zerdeçal hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre eklemleri iltihaptan koruyucu bir özelliği olduğu düşünülmektedir.

Yeşil Çay: Yeşil çayın vücut fonksiyonları için birçok yararı vardır. Bu fonksiyonlardan biri de kıkırdaklarda oluşan hasarı onarmaktadır.

Kiraz: Kiraz antosiyanin bileşikler açısından zengin bir içeriğe sahip bir bitkidir ve kişiye enerji verir. İçeriği nedeni ile eklem ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Brokoli: Lahana ailesi içinde yer alan brokoli oldukça güçlü sülfür barındıran ve antioksidan özelliği olan bir sebzedir. İçeriği nedeni ile eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Tahıllar: Kepekli ekmek, yulaf ezmesi gibi tahıl grubuna dahil gıdalar eklemlerin sağlığını korumayı sağlar. Bu sayede ağrılar ve iltihaplanmalar azalır.

Yumurta: Kemiklerin ve dokuların daha sağlıklı olması için vücudun sülfüre ihtiyacı vardır. Yumurta bol oranda sülfür içerir. Ayrıca B vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için kas ve eklem dokusunun gelişimine yardımcı olur.

Eklem Ağrıları İçin Alternatif Tedaviler

Sıcak Ve Soğuk: Eklem ağrıları için sıcak ve soğuk uygulamalarının faydalı olduğu bir gerçektir. 20 dakika kadar süren sıcak bir banyo eklem ağrılarını hafifletebilir. Aynı şekilde 15-20 dakikalık soğuk kompres yine eklem ağrıları, sertliği ve şişliği için faydalı olacaktır.

Beslenme Ve Spor: Sağlıklı beslenme alışkanlığına ek olarak düzenli egzersizlerin yapılması eklemleri güçlendirerek esnekliğini arttırır ve ağrılara karşı yararlı olur.

Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Hem kendimizi hem de etrafımızda dile getirilen şikayetleri şöyle bir düşündüğümüzde kaslarla ilgili şikayetlerin çokluğu gözümüze hemen çarpacaktır. Bu şikayetler neler diye şöyle bir baktığımızda genellikle kaslarda gerilme, tutulma, ağrı, sertlik benzeri problemlerle karşılaşırız. Eklemleri saran bağların fazla gerilmesi sonucu burkulma meydana gelir. Morluklar dışarıdan gelen basıncın damarlara zarar verecek kadar güçlü olduğunu gösterir. Kas ağrıları olağan dışı hareketler veya fazla efor sarf etmek yüzünden ortaya çıkabilir. Kasların gerilmesinin ve ağrımasının pek çok nedeni olabilir. Stresten tutun da yanlış egzersiz hareketlerine kadar farklı sebepler kaslarda gerginliğe ve ağrıya yol açabilir.

Neyse ki doğa bu sıkıntılı durumları daha kolay atlatabilmemiz ve kendimizi daha çabuk iyi hissetmemiz için bize çeşitli doğal ilaçlar sağlar. Örneğin C vitamini, antioksidanlar ve diğer bitkisel içerikler sayesinde pek çok sakatlanmayı kolay atlatabilir ve ağrılarımızı hafifletebiliriz. Ancak ilk olarak bir doktora muayene olarak kas ağrılarının nedenini öğrenmek ve doktorun tavsiyelerini uygulamak önceliklidir. Bu önemli noktayı not ettikten sonra şimdi hangi bitkilerin kas ağrılarına iyi geldiğini ve bunu nasıl yaptıklarını burada özetlemeye çalışalım.

Kas Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

En ufak bir darbeyle bile cildinizin morarmasından şikayetçiyseniz damarlarınızı güçlendirmek bu duruma çözüm olabilir. Morlukları iyileştirmek için güvercin ağacı, pelin otu veya papatyayı kaynar suda 5 dakika kadar demleyip süzdükten sonra hazırladığınız bu infüzyonu, çürüklerin iyileşmesini hızlandırmak için cilde dışarıdan uygulayabilirsiniz.

C vitamini ve flavonoidler bakımından zengin bitkiler hem damar hem de kas sağlığı düşünüldüğünde oldukça işinize yarayacaktır. Alıç, yaban mersini, mürdüm eriği, turunçgiller, biber ve brokoli bu bakımdan faydalarını göreceğiniz bitkilerdir. Bu saydığımız meyve veya sebzeleri yiyerek, taze meyve sularını ya da çaylarını içerek damarlarınızın esnekliğini arttırmak ve kaslarınızı güçlendirmek üzere bitkilerin iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Erken yaşlanmayı geciktiren flavonoidler bakımından zengin bitkiler ise çoban püskülü,ısırgan otu, oregon üzümü, biberiye ve takke otu olarak sıralanabilir. Biberiye kasspazmlarına da sıklıkla önerilen bir bitkidir. Bu bitkilerin çayını içebilirsiniz.

Papatya ve nane cilde dışarıdan uygulandığında ağrı ve iltihabı azaltır. Papatya yağı ya da çayı kas spazmlarına da iyi gelir. Nane ve okaliptüs yağlarının hem ağrılara hem de kas gerginliğine iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağı ise yine hoş kokulu ve rahatlatıcı bir masaj yağıdır. Lavanta yağı da yine kasların gerginliğini ve ağrısını alır.

Daha çok mide bulantıları için önerilen zencefil aynı zamanda romatizma ve kas ağrıları için de kullanılabilir. Zencefilin bir başka öne çıkan özelliği ise yan etkisi çok az olan ve güvenle önerilen bitkilerden biri olmasıdır.

Acı kırmızı biber (Cayenne biberi), ısıtıcı özelliği sayesinde yine cilde sürülecek bir karışımda kullanıldığında, kan dolaşımını hızlandırır ve fazla çalışmış olan kasların dinlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu lezzetli ve canlı renkteki bibere acı özelliği veren kapsaisin maddesi kas ve eklem iltihabı için etkin reçetelerden biri olabilir. Bu biber hem kapsaisin hem de içerdiği diğer maddeler sayesinde ağrı kesici, iltihap ve sertlik giderici olarak özellikle artrit hastalarına tavsiye edilmektedir. Biberi yemeklerle tüketebileceğiniz gibi 3 kaşık Cayenne biberini yarım fincan kakao yağı ile karıştırarak hazırlayacağınız karışımı ağrılı eklemlere ve kaslara sürebilirsiniz.

Ancak acı biber bazı ciltlerde kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir. Kullanmadan önce bir parça elinizin üzerinde deneyerek hassasiyetiniz olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Zerdeçal, kas ve eklem iltihabı için önerilen başlıca bitkilerden biridir. İçerdiği kurkumin maddesi sayesinde kanı inceltir ve iltihabı azaltır. Bu nedenle zerdeçalın yaygın şekilde rastlanan kas ve eklem iltihabı nedenlerinden kireçlenme belirtilerini dindirmek için önerildiğini daha önce de duymuş olabilirsiniz. Kan inceltici ilaç kullananlar zerdeçal tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliler. Yemeklere katarak, çay şeklinde ya da bitkisel destek ürünü olarak zerdeçal kullanılabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkilerin faydasını görmek için doğru biçimde, doğru miktarda ve uzmanlar tarafından tavsiye edildiği şekilde bitkileri kullanmalısınız. Hakkında hiçbir bilginiz yoksa, o bitkiyi gelişigüzel kullanmamalı, mutlaka bir doktora ya da bitki uzmanına danışmalısınız. İlaç kullananlar bitkilerin yan etkileri olabileceğini unutmamalı ve doktora danışmadan ilaç tedavisini kesip bitkilerden medet ummamalıdır.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar. Günümüzde romatizma tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri hastalığı tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte etkisini azaltarak belirtilerinin hafifletilmesine yaramaktadır. Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri günlük beslenmenize ekleyerek eklem ağrılarını hafifletebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir besin takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Romatizma ve Beslenme

Nar Özü: Son bir kaç yılda nar özünün romatizma üzerine etkileri alanında yapılan hayvanlar üzerindeki araştırmalar, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir. Düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizmal ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir ancak bu alanda kesin bir kanıt için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz. Eğer romatizma nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız balık yağı kapsülü gibi besin desteklerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde olan “lignan” içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir. Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltabileceğinden, düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan doğal bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” doğal bir iltihap önleyicidir, romatizma nedeniyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini azaltabilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak özellikle hodan otunun aşırı tüketimi karaciğeri yorabileceğinden dikkati tüketilmelidir.

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol miktarda bulunur. Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunur.

Romatizma İçin Doğal Tedaviler

Beslenme ve Egzersiz: Yukarıdaki gıdalara ek olarak romatizma tedavisine destek olması amacıyla tüketebileceğiniz gıdaları doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca haftada en az 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak güçlendirir ve esnekliğini arttırır.

Sıcak, Soğuk Kompres: Uzmanlar artan romatizma ağrıları ve eklem şişlikleri için sıcak ve soğuk kompresin faydalı olduğunu belirtiyor. 15 dakikalık sıcak bir duş eklem ağrılarını azaltabilir. Aynı şekilde eklemlere uygulanacak soğuk kompres ile kas sertliği, ağrılar ve şişlikler hafifletilebilir.

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 Prof. Dr. Ahmet Maranki boyun, eklem yerleri ve beli ağrıyanlar için şifalı yağlardan oluşan karışımı önermektedir. Bu karışım ile ağrılarınızdan kurtulmak ve rahatlamak mümkündür dedi.
Boyun ağrıları, bel ağrıları, eklem ağrıları için şifalı yağlar:

  • Hardal yağı
  • Biberiye yağı
  • Kekik yağı
  • Zeytin yağı
  • Badem yağı
  • Ceviz yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı:

   Eşit miktarlarda bir kapta karıştırarak ağrıyan yerlerinize sürün. Streç filmle sarın ve sabaha kadar sarılı durmasını sağlayın yada sabah sarın akşama kadar bekletinki iyice yumuşasın, ve ağrılarınız azalsın. Ağrılar geçene kadar bu işlemi devam edin.


Dikkat: Hardal, biberiye ve kekik yağları yakıcı yağlardır. zeytinyağı, badem ve ceviz yağı gibi yumuşatıcı yağlar ile karıştırılmadan sürüldüğünde cildinizi yakar, zarar verir.

EKLEM AĞRILARINA NE İYİ GELİR

Geçen aylarda sol el bileğimde bir acı hissettim ve ne olduğunu anlayamadım. Beni o kadar rahatsız etti ki ağırlık çalışırken bileğimi sargı bezi ile sabitlemek zorunda kaldım. Sanırım senelerce aikido yapmanın, özellikle ısınmadan kote gaeshi hareketi denemenin bir bedeli bu olsa gerek…

Bu hafta sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim çünkü her ne kadar “belli etmemeye çalışmak” ilk tepkimiz olsa da, yaptığım araştırmalara göre Ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişi eklem yıpranmasına bağlı ağrılardan muzdarip olduğunu anladım.

Özellikle yaşı geçkin kişilerde sıklıkla görülen, eklem ağrıları yaşam sevincini yok edebilir, spor yapmayı ızdırap haline getirebilir ve bazen her adımı sıkıntılı yapar. Ancak eklem ağrılarına teslim olan bir kişi ağrılardan dolayı hareketlerini kısıtlamaya başlarsa kendisine en büyük kötülüğü yapmış olur. Eklem ağrılarının ve rahatsızlıklarının nedenleri çeşitli olabilir…

  • Aşırı kilolu olmak
  • Çok az hareket etmek
  • Uzun zaman ağırlığın tek bir tarafa yüklenmesi
  • Doğuştan ya da sonradan olan eklem kusurları en önemli nedenlerdir.

 

ZAMAN GEÇTİKÇE

Eklem ağrıları, genel anlamda, eklemlerdeki kemik uçlarını koruyan kıkırdağın aşınmasıyla başlar. Normalde bu kemik uçlarında yumuşak, elastik bir kıkırdak kılıfı vardır. Sürekli yük, kıkırdakları pürüzlendirir, elastikiyetini azaltır ve kıkırdaklar giderek incelir, kırılgan olurlar. Kıkırdak tamamen aşınıp, kemikler birbirine sürtünmeye başlarsa artroz ağırlaşır. Ağrılar başlar ve eklem hareketlerinde azalma olur. İş bununla da kalmaz. Kıkırdakların yıkımı ile iltihap uyarıcı maddeler eklem sıvısına karışarak, eklem kapsülünde şişme ve ağrılı iltihaba yol açabilir.

GLUKOZAMİN ve KONDROİTİN

Özellikle spora hayatını adamış profesyoneller, kas, kemik ve eklemlerini normal bir kişiden çok daha fazla kullandıkları için sık sık eklem ağrılarına maruz kalırlar. Bu gibi durumlarda elit sporcuların baş vurduğu kuvvetli bir besin takviyesinden bahsetmek istiyorum sizlere… Profesyonel sporcular, eklemin hasar gördüğü durumlarda, eklem hasarının ilerlemesini yavaşlatmak, kıkırdağın rejenerasyonunu sağlamak, eklemlerin fonksiyonlarını iyileştirmek, eklemleri koruyup güçlendirmek ve kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak amacı ile glukozamin ve kondroitin isimli gıda takviyesi kullanırlar. Glukozamin ve kondroitin kıkırdak dokunun yenilenmesinde etkili olan önemli bileşikler olup metabolizma tarafından doğal olarak üretilirler. Ağız yoluyla alınan glukozamin vücutta, kollajen lifler, su ve çok az kondrosit hücreleri ile beraber kıkırdağın oluşumunu yenilemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, glukozamin ve kondroitin sülfatın kireçlenme semptomlarını azalttığını ortaya koymuş. Aklınızda bulunsun!

KİREÇLENMEYE BİTKİSEL ÇÖZÜM MÜ?

Zerdeçalın aktif içeriği olan kurkumin isimli bir madde, Arizona Üniversitesinde yapılan son çalışmalarda, eklem ağrılarını gidermede oldukça başarılı bulunmuş. Öyle ki başarı oranı anti-enflamatuar ilaçlarla karşılaştırıldığında daha yüksek gibi görünüyor. Özellikle glukozamin ve kondroitin gibi besin destekleriyle birlikte kullanıldığında tenisçi-golfçü dirseği semptomlarında bile çok etili olduğu, ibuprofen gibi ağrı kesicilerden daha iyi sonuç verdiği de gözlemlenmiş.

Balık yağının da eklemleri yağlayabileceğine dair birkaç araştırma var elimde ama daha henüz inceleme fırsatı bulamadım. Yine de balık yağının kalp damar sağlığı için de çok önemli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz, öyle değil mi?

KİREÇLENMEYE NE İYİ GELİR?

Bu anlattıklarım kireçlenme konusunda da destekleyici olabilirler, denemekte fayda var diye düşünüyorum! Yalnız mutlaka aile hekiminize bir danışın, çünkü glukozamin aslında glutamin amino asidi ile glikoz bileşimi olduğundan kan şekeri düzeyini yükseltici etki yapabilir… diyabet hastalarının dikkate alması gereken bir konu!

 

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise glukozamin’in “chitin” adlı bir maddeden üretildiği için deniz ürünlerine alerjisi olanlarda etkileşim yapabileceği konusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

14280 0

Yorum yapılmamış --> "Eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir