Eklem Kireçlenmesi Tedavisi PRP Nedir ve Nasıl Yapılır?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
20140416_332075.jpg (660×330)

Eklem Kireçlenmelerinin çeşitli tedavi yöntemleri mevcut. Fakat biz burada sizlere yenilikçi bir çözüm olan PRP tedavi yönteminden söz edeceğiz. Yazının devamında PRP’nin tanımını, nasıl uygulandığı, farklı durumlardaki uygulanışı ve PRP’nin hangi hastalıklarda uygulandığı hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyoruz…

PRP nasıl bir tedavi yöntemidir?
PRP yöntemi şimdiye kadarki tüm tedavilerden farklı, hücresel bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, hastanın kendi kan hücreleri kullanılır. PRP’de kişinin kendi kanında olan bazı hücreleri çoğaltıp hastanın ilgili eklem ya da tendon bölgesine verilir. Bu hücreler trombosit hücreleridir.

Kanın pıhtılaşma hücrelerini, yani trombositten zengin plazmaları kan ile beraber alıyoruz. Özel bir sistem sayesinde bu trombositleri milimetreküpte 150 binden, milimetreküpte 1 milyonlara kadar çıkarıyoruz. Bu yoğunlaştırılmış trombosit hücresi içeren konsantrasyonu yani PRP sıvısını hastanın ilgili eklem ya da tendon bölgesine veriyoruz.

PRP yöntemi bu şekilde yapılan hücresel bir tedavi yöntemidir. Diğer tüm tedavilerden farklıdır çünkü hastanın kendi kanından elde edilen hücreler ile yapılmaktadır. Bu hücrelerin en önemli özellikleri içlerinde birtakım büyüme faktörleri ve tedavi edici hormonların bulunmasıdır. PRP tedavisinde trombositlerin sayısını yükselterek hormon ve tedavi edici madde konsantrasyonunu yüksek düzeye çıkarıyoruz ve hastaya bir nevi kendi kanından ilaç hazırlıyoruz ve bunu hastanın ilgili eklem bölgesi ya da tendon bölgesine yapıyoruz.
PRP nasıl uygulanır?
PRP yöntemi hücresel bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi diğer tüm tedavilerden farklıdır çünkü hastanın kendi kanından elde edilen hücreler ile yapılmaktadır. Bu hücrelerin en önemli özellikleri içlerinde birtakım büyüme faktörleri ve tedavi edici hormonların bulunmasıdır. PRP yöntemi ile tedavide trombositlerin sayısı yükseltilerek hormon ve tedavi edici madde konsantrasyonu yüksek düzeye çıkarılır ve hastaya bir nevi kendi kanından ilaç hazırlanır. Teorik olarak PRP yöntemi ile her eklem kireçlenmesi tedavi edilebilir. Ama en sık eklem kireçlenmesi görülen yerlerin başında diz gelir. Diz eklemlerinin tedavisi PRP uygulamalarında pratiğin neredeyse yüzde 50’sini kapsar. Ağırlıkla eklem kireçlenmelerinde kullanılan PRP, özellikle gençlerde görülen kıkırdak zedelenmelerinde, hasarlarının tedavisinde de uygulanabilir. PRP ile eklem kireçlenmelerinin tedavisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, PRP ile hangi eklem sorunlarını tedavi edildiğini görmek ve uygulamanın aşamalarını öğrenmek için uzmanımızın videosunu izleyebilirsiniz.

Tendon yırtıklarında PRP tedavisi nasıl yapılır?
Tendon yırtıklarına vücutta özellikle omuz, dirsek, el bileği gibi tendonların yoğun olduğu, aşırı yüklere maruz kaldığı bölümlerde sıkça karşılaşıyoruz.

Tendon yırtıklarının tedavisi biraz da tendon yırtığının şekline, derecesine göre yapılıyor. Majör yırtıklarda tabii ki daha radikal, cerrahi işlemleri tercih ediyoruz tedavi yöntemlerinde ama özellikle küçük, tam olmayan yırtıklarda PRP tedavisini sıkça kullanıyoruz. Bunların başında omuz eklemi geliyor. Omuzda tendon yırtığını çok çok yaygın görüyoruz.

Özellikle 50 – 60 yaşın üstünde omuzdaki tendon yırtıkları neredeyse yüzde 50 vakada görüyoruz. Genç yaşlarda da özellikle sportif aktivitelerde, aşırı zorlanmalarda, ağır yük kaldırmalarda omuzda tendon yırtıkları oluşur. Bir de dirsekte, bizim tenisçi, golfçü dirseği dediğimiz; el bileğini aşırı kullananlarda, ev hanımlarında, bazı sportif aktivitelerde dirsekteki tendonlarda kısmi yırtıklar görebiliyoruz. Bunlarda PRP tedavisini sıkça kullanıyoruz.

PRP tedavisi bu gibi eklemlerde daha geç ama kalıcı bir etki sağlıyor. Özellikle 1 ay ara ile yaptığımız PRP tedavisi omuz tendon yırtıklarında son derece başarılı sonuçlar veriyor. Burada PRP’yi tek başına kullanmıyoruz. Hastaya birtakım yan, ek tedaviler de kullanmak gerekiyor.

PRP tedavisi uygulanan hastaların tedavi sonrasında eklem ve tendonlarını zorlayıcı hareketlerden kaçınması gerekir. Omuz, dirsek, el bileği ve hatta özellikle ayak bileği burkulmaları sonrasında, ayak bileğinin dış yan bağlarının yırtıklarında da PRP tedavisini çok sık ve başarılı bir şekilde kullanıyoruz.

PRP ile hangi eklem kireçlenmeleri tedavi edilebilir?

Teorik olarak PRP ile her eklem kireçlenmesi tedavi edilebilir. Ama en sık eklem kireçlenmesi görülen yerlerin başında diz gelir. Diz eklemlerinin tedavisi pratiğimizin neredeyse yüzde 50’sini kapsıyor. Çünkü diz kireçlenmesi toplumumuzda çok yaygın ve biraz daha obezite ile yani kilo ile bağlantılı.

PRP uygulanabilen rahatsızlıklar
– Diz kireçlenmesi
– Kalça kireçlenmesi
– Ayak bileği kireçlenmesi
– Omuz kireçlenmesi
– Dirsek kireçlenmesi

PRP tedavisi en sık diz ve kalça eklem kireçlenmelerinde uygulanır. Bunlarda 1 ay arayla 3 kez enjeksiyon tedavisi yapılır. Enjeksiyon tedavilerinin ekleme düzgün yapılması PRP tedavisinde çok önemli. Özellikle şişman hastalarda ve derin eklemlerde bu daha da önemli hale geliyor. Bunun için de bazı özel yöntemler kullanılır.

Ağırlıkla eklem kireçlenmelerinde kullanılan PRP, özellikle gençlerde görülen kıkırdak zedelenmelerinde, hasarlarının tedavisinde de uygulanabilir. Bunun en tipik örneği diz ve özellikle ayak bileğinde görülen ayak burkulmaları sonucu görünen kıkırdak hasarlarıdır. Bu kıkırdak hasarları zamanında iyi tedavi edilmezse ileride ayak bileğinde kireçlenme ve kronik ağrılara neden oluyor. Özellikle bu tip kıkırdak dökülmeleri, kıkırdak zedelenmelerinde; gerek ayak bileğinde, gerek dizde PRP yöntemini sıklıkla ve başarılı bir şekilde kullanıyoruz.

PRP tedavisinin yan etkisi var mıdır?
PRP tedavisi hücresel bir tedavi yöntemidir. Tedavinin temeli, tedavide hastanın kendi kanının hücrelerini kullanmaktır. PRP’yi hazırlarken, yani hastadan kan alıp trombositleri yoğunlaştırırken hastaya zarar verecek herhangi bir kimyasal kullanmıyoruz. Herhangi bir ek ilaç vb. bir madde kana eklenmiyor. Dolayısıyla hastadan elde ettiğimiz sıvının hastaya herhangi bir zararı yok.

PRP’nin herhangi bir alerji riski yok, herhangi bir yan etki riski yok. Hastanın kronik herhangi bir rahatsızlığının; diyabet, hipertansiyon vb. bir rahatsızlığının olması PRP için bir yan etki nedeni oluşturmuyor. PRP tedavisinde sadece, hastanın trombositleri çok düşükse ki bazı hastalıklarda bu oluyor, bu durumda PRP yeterince etkili olmayabiliyor.

Ancak, enjeksiyon yöntemi ile uygulandığından, enjeksiyonun yanlış uygulanmasına bağlı birtakım komplikasyonlar olabilir. Biz, enjeksiyonları yaparken hemen hemen tüm vakalarda ultrason kullanıyoruz. Yani enjeksiyonları el yordamı ile değil, ultrason rehberliğinde yapıyoruz. Böylece doğru yere yaptığımızdan emin oluyoruz.

PRP yanlış yere yapılırsa bir şey olur mu diye sorulacak olursa, bir şey olmaz ancak iğnenin yanlış yere gelmesine bağlı olarak hastada geçici ağrılar olabilir. Bunlar ciddi yan etkiler değil ama tedavi etkisiz olabilir. Bir de antisepsik koşullarına dikkat edilmezse, düşük olasılıkla da olsa enfeksiyon kapılabilir. Ancak bunlar PRP tedavisinin değil, enjeksiyon tekniğinin yan etkileri, yani uygulamanın yan etkileridir. PRP tedavi yönteminin herhangi bir yan etkisi yoktur ve en önemli özelliği de zaten budur.

Sponsorlu Bağlantılar

1187 0

Yorum yapılmamış --> "Eklem Kireçlenmesi Tedavisi PRP Nedir ve Nasıl Yapılır?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir