Estetikten sonra burun düşmesi (sarkması) hakkında bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Birkaç kez üst üste estetik ameliyatı olanlarda ağlayan burun dediğimiz burnun aşağı doğru sarkması durumuyla karşılaşılabiliyor.

Peki böyle bir şey başınıza gelirse, ne yapmalısınız? İşte estetik operasyonu sonrası burun düşmesi konusunda bilmeniz gerekenler…

burunucu.jpg (583×361)

Burun ameliyatında geleneksel olarak burun kıkırdak ve kemiklerine müdahale edilir. Burun deliklerine %10 sıklıkla müdahale edilir. Ancak burun kanatlarının serbest kenarlarına nadiren müdahale edilir. Sizin burun kanatlarınızın serbest kenarlarına müdahale etmek lazım. Genelde burun derisinin burun kıkırdaklarına adapte olmasını bekliyoruz ama kalın burun kanatları küçülmüyor ve aşağıda kalıyor. Burun orta eti yukarıya kaldırılıp, kanatlar aşağıda kalınca, burun ucu ağlıyormuş gibi duruyor.

Kalın ve sarkık burun kanatları, ülkemizde nadir olmamakla beraber, Afrikalılarda daha sık görülür. Önden bakınca burun delikleri yukarıya doğru çekmiş gibi görünürken kanatlar aşağıya doğru sarkık görünür. Bazen kanatlar o kadar etli olurki, burun delikleri hiç görünmez.

Bu hastalarda burun kanatlarından çok simetrik doku eksizyonları yapmak gerekiyor. Bu ameliyatta işaretleme, çıkartma ve dikme işlemi çok hassas yapılmalı çünkü kolaylıkla asimetriye neden olabilir. Bu bölgedeki yara iyileşmeni mutlaka kontrol altında tutmak gerekiyor. Bu nedenle ameliyat sırasında steroid ile yıkama yapıyoruz. Burun kanatlarının serbet kenarlarından bazen 5 mm X 5mm lik bir doku elipsi çıkartıyoruz. Bu işlem burunu kanatlarını hem inceltiyor hemde ağlıyor imajını silecek şekilde kanatları yukarıya kaldırıyor.

Burun kanatlarınız aşırı sarkık duruyorsa doktorunuza burun kanadı serbest kenar doku rezeksiyonu konusunda tecrübesi olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ameliyattan sonra bazı kişilerin burnu çok kalkık iken bazı kişilerinki daha düşük görünüyor, bunun sebebi nedir?
Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak ve yumuşak doku özelliklerinin yanı sıra iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Bunun yanında kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı kişiler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken bazı kişiler daha kalkık ve gösterişli bir burnu tercih etmektedir. Benim hekim olarak kişisel önerim ve operasyonlardaki hedefim “ameliyat edilmemiş gibi” bir burun yaratabilmeye yöneliktir. Böylelikle kişi kendi yüzüne yakışan, doğal görünümlü, göze batmayan bir burna kavuşabilmektedir.

Estetikten sonra burun ucu düşer mi?

Estetik burun cerrahisi isteğiyle doktora başvuran hastaların büyük bir kısmı, ameliyattan sonra burunda düşme olacağı kaygısını taşıyor.

Rinoplasti yani “estetik burun cerrahisi” günümüzde artık burnu ciddi anlamda küçültmekten çok şekillendirme ve doğal bir görünüme kavuşturma ameliyatları olarak görülüyor ve uygulanıyor.

Rinoplasti isteğiyle doktora başvuran hastaların, “acaba ameliyat sonrasında burnumda düşme olacak mı?” sorusunu yönelttiğini söyleyen Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Cenk Şen, neredeyse efsanesine dönüşmüş bu korkunun oluşumunda bir takım gerçekleri de göz ardı etmemek gerektiğini söylüyor.

“Estetik burun ameliyatlarında, son yıllarda dünyada ve ülkemizdeki değişim öncesinde bu tarz problemlerle karşılaşmak daha mümkünken artık hiç karşılaşmadığımızı söyleyebilirim” diye Şen, rinoplasti ile ilgili merak edilen konuları anlattı.

DÜŞÜK BİR BURUN KEMERİ DE BELİRGİNLEŞTİRİYOR
Burun, yüzün en önemli estetik yapısı olarak kabul edilmektedir. Burun yapısı ve “karakteri” de büyük oranda burun ucunun pozisyonu (tip projeksiyonu) ve şekli ile ilgilidir. Yapılan bilimsel çalışmalarda rinoplasti isteğiyle hekime başvuran hastaların yaklaşık yüzde 72’ sinde burun ucunda düşüklük saptanmıştır.

Burun ucu ile burun sırtı ya da kemerin birbiri ile ilişkisi, cerrahi planlamada oldukça önemlidir. Düşük bir burun ucu, göreceli olarak kemeri daha dikkat çekici hale getirebilir. Bu gibi durumlarda lokal anestezi ile yapılabilecek küçük bir cerrahi girişimle burun ucu yerine alınarak problem çözümü sağlanmış olacaktır.

YENİ TEKNİKLERLE BURUN UCU DÜŞMESİ ÖNLENİYOR
Burun ucu düşmelerini daha iyi anlayabilmek için olayı şöyle özetleyebiliriz: Mimari yapılarda olduğu gibi burun çatısında da yapıyı yerinde tutan ve destekleyen birtakım önemli anatomik oluşumlar vardır. Binaların kolon ve kirişlerindeki bir zayıflık ya da bir kolonun çıkartılması nasıl problemlere ve çökmelere yol açıyorsa, bunun benzerinin burun anatomisinda de olduğunun bilinmesi gerekir.

Son yıllarda uygulanmamakla birlikte; nefes problemi için belli kurallara uymadan, çok radikal olarak çıkartılmış bir kıkırdak dokunun bu bahsettiğimiz yapıyı ne derece bozduğu ve burun ucunda düşmelere yol açtığı artık çok iyi biliniyor. Bunun yanında bu desteği sağlayan birçok önemli anatomik oluşum da mevcuttur. Rinoplastide son yıllardaki yaklaşım değişikliği, uygulanan daha minimal ve destek yapıyı daha az bozan cerrahi tekniklerle biz artık bu önemli yapıları koruyabiliyor, şekillendirebiliyor ve hatta gerekirse güçlendirebiliyoruz. Ameliyat esnasında gerekirse kıkırdak desteği, kıkırdak ilerletmeleri, birtakım dikiş uygulamaları gibi bazı cerrahi tekniklerle desteği artırabiliyoruz.

DÜŞME DEĞİL, SÜRECİN DOĞAL GİDİŞATI
Bu arada yanlış anlaşılmalara yol açmamak için bir konuya da açıklık getirmekte fayda var; rinoplasti sonrası erken dönemde ödemler nedeniyle burun ucundaki kalkıklık bir süre sonra ödemlerin azalmasıyla birlikte planlanan yerine iner. Dolayısıyla bu süreç burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrasının doğal gidişatıdır.

Rinoplasti isteği ile başvuran ya da ameliyat olmayı planlayan hastalarımızı bu konularda aydınlatmak ve bu “düşme” fobisini artık bir şehir efsanesi olmaktan çıkarmak istiyoruz.

Burun Estetiğinden Sonra Düşen Burun…

Burun estetiği olmak isteyenlerin sık sorduğu bir soru burun ameliyatından sonra burunlarının düşmesidir. Burun düşme terimi kişiler arasında kullanılan bir terimdir. Burun estetiği ameliyatında özellikle kapalı rinoplasti tekniğiuygulanırken ameliyatı yapmak için bazı kesiler yapılır, bu kesiler olmadan ameliyat yapılamaz. Yapılan kesiler burun ucunu dik tutan bazı burun ucu desteklerinin de kesilmesine neden olur, burun üzerindeki ciltin serbestleştirilmesi ve kemerin alınmasıyla burun üzerindeki cilt bol kalıyor ve kütlesiyle burun ucunu aşağı iter.Burun estetiğinde, ameliyat sırasında burun ucuna kıkırdak destek ile ilave bir takviye sağlanmazsa ve ameliyat sırasına ayrılan burun ucunu destekleri yeniden onarılmazsa özellikle burun ucu kıkırdakları iri ve uzun olan burunlarda burun ucu aşağıya doğru sarkar ( düşer ). Fakat burun estetiği ameliyatında yeterince kıkırdak destek konursa ve ayrılan burun ucu destekleri yeniden dikkatli bir şekilde onarılırsa burun ucu kesinlikle düşmez hatta kendini belli edecek şekilde dik ve güzel bir hal alır.

Sponsorlu Bağlantılar

1314 0

Yorum yapılmamış --> "Estetikten sonra burun düşmesi (sarkması) hakkında bilgi"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir