Eti zehirli balıklardan olan balon balığının zehri şifa dağıtıyor


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Balon balığı hakkında ne biliyorsunuz?

Balon balığının etinin zehirli olduğundan haberiniz var mı? Peki ya balon balığının zehrinin aynı zamanda çok önemli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz?

İşte balon balığı ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Zehri, kanser ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ’Balon Balığı’, eti yendiğinde ise kısa sürede ölüme neden oluyor.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney, Balon Balığı’nın 200 gram etinin tüketilmesinin insanlarda ölümcül olduğunu belirtti.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

Tüney, aynı balığın kanserde etkili bir ağrı kesici olarak da kullanılabildiğini ifade etti.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

Balıkçıların ‘Denizin Şeytanı’ olarak isimlendirdikleri Lsceleratus’un 200 gram etinin tüketilmesinin insanlarda ölümcül olduğu belirten Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney, “Ölüm, genellikle balığın tüketilmesinden sonra 6-24 saat içerisinde gözlenmektedir.

17 dakika sonrasında ölümün gerçekleştiği vakalar da görülmüştür. Bu toksin için minimum letal doz, 50 kg bir insan için 2 mg’dır.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

Toksinin vücuttan atılması için belirli bir tedavi yoktur. Herhangi bir antidot ya da antitoksin de bulunmamaktadır. Vücut kendisini detoksifiye edene kadar suni respiration yapılır. Çünkü ölüm nedeni respiratoral kas paralizidir” diye konuştu.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

ZEHRİ KANSERE KARŞI KULLANILIYOR

“Lsceleratus’un bilinen tek faydalı özelliği ise içerdiği toksinin bir kaç yıldır farmakolojik alanda kullanımıdır” diyen Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney, “TTX, sodium kanalı bloklayıcısı olduğu için nörofizyoloji alanında büyük öneme sahiptir.

Zehri tedavi ediyor eti öldürüyor

Türün, kanser hastalarında etkili bir ağrı kesici olarak kullanılabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Sodyum kanallarını hızlı bir şekilde bloke ettiği için kardiyak aritmi, migren, romatizma, nevralji, eroin yoksunluğu tedavilerinde kullanılabilirliği kanıtlanmıştır” diye konuştu.

Öte yandan; deniz canlılarının türlerini yok ederek balıkçılara da büyük zararlar veren Balon Balıklarının 2011-2012 yılı içinde balıkçılara verdiği zararın yaklaşık 6 milyon lira olduğunu belirtti.

Sponsorlu Bağlantılar

560 0

Yorum yapılmamış --> "Eti zehirli balıklardan olan balon balığının zehri şifa dağıtıyor"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir