Geğirmek hangi hastalığın belirtisi?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Geğirmek tek başına bir hastalık beliritisi midir? Yoksa geğirmenin gerisinde başka nedenler mi var?

Geğirme hangi rahatsızlıkların habercisi olabilir?

Hastaların en önemli şikayetlerinden bir tanesi de art arda olan geğirtilerdir. bu araştırıldığı zaman genellikle stresle, sıkıntıyla, heyecanla, sinirlenmekle arttığı görülür. bu hastaların çoğunda ciddi bir sorun yoktur. bu, bir davranış bozukluğudur ve tik gibi yerleşmiştir. hastayla konuşulduğu, olay izah edildiği veya rahatlatacak psikolojik ilaçlar verildiği zaman bu şik ayetlerin de geçtiği görülür.

Geğirme Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

İyi günler hocam. Annem dört gün önce mide bulantısı ile uyandı istifra yoktu ama mide ağrısı çoktu. Bir günde mide bulantısı geçti, yalnız üç gündür çok sık geğirme şikâyeti var. Bu kadar fazla geğirme herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler…

Uzm.Dr. Faruk Akçay Cevabı:

surekli-gegirme-nedenleri.jpg (300×199)

Annenizin şikâyetleri; peptik ülser, reflü ve mide barsaklarla ilgili diğer hastalıklar (tümör, enterit başlangıcı) veya kardiyovasküler hastalıklarla ilgili olabilir. Bu nedenle fizik muayene sonrası gerekli görülen tetkikler planlanabilir (kan sayımı, crp, sedimantasyon, cpk mb, Alt, Ast, Glikoz, Üre, Kreatinin, Ürik Asit, Tsh, Serbest T4, Tam İdrar Tetkiki, Abdomen Usg, Ekg).

Tanı ve tedavi fizik muayene ve tetkikler sonrası planlanabilir.

Dâhiliye İç Hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

Sürekli geğirmek hangi rahatsızlıkların belirtisi olabilir?

Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir

Hazımsızlık karnın üst bölgesine yerleşmiş olan şişkinlik, ağrı, geğirme ve Gaz çıkartma gibi rahatsızlıklarla birlikte giden bir şikâyetler bütünüdür. Halk arasında ‘hazımsızlık’ diye adlandırılan bu durumun tıbbi adı ‘dispepsi’dir ve önemli hastalıkların belirtisi olma ihtimali yüksektir.
Hazımsızlık yani dispepsi, sık görüldüğü için kişiler tarafından pek de önemsenmez. Dispepsi kendi başına bir hastalık olmaktan çok, genellikle reflü, ülser veya safra kesesi hastalığı veya benzer başka hastalıklar gibi altta yatan bir sorunun dış belirtisidir ve önemsenmesi gereken bir durumdur.
Aşırı Alkol kullanımı, mideyi tahriş edebilen (aspirin gibi) ilaçlar, sindirim kanalında ülser gibi bozukluklar ve endişe hali ya da Depresyon gibi duygusal sorunlar dispepsi riskini artıran faktörlerdir.
Dispepsinin pek çok sebebi olabilir:
– Ülser
– Reflü (asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi)
– Mide hastalıkları (gastritten, ciddi hastalıklara kadar her türlü mide hastalığı)
– Gastroparezi (midenin normal boşalmaması durumu; şeker hastalarında sıktır)
– Mide enfeksiyonları
– İritabl bağırsak sendromu
– Kronik pankreatit
– Tiroid hastalığı
– Hamilelik
– Diğer sindirim sistemi hastalıkları
– Aspirin ve birçok başka ağrı kesici
– Östrojen Hormonu ve doğum kontrol hapları
– Kortizon
– Bazı antibiyotikler
– Bazı tiroid ilaçları gibi çeşitli ilaçlar
– Bir oturuşta çok fazla yemek, çok hızlı yemek, çok yağlı yemek veya stresli koşullarda yemek yemek
– Fazla alkol alımı
– sigara
– Stres ve yorgunluk
– Mide asidi fazlalığı
– Yemek yerken aşırı Hava yutulması dispepsiye genellikle eşlik eden geğirme ve şişkinlik belirtilerini artırabilir.
Hazımsızlığı hafifletmek için ipuçları
– Yemekleri çiğnerken ağzınız açık olmasın veya konuşmayın, hızlı yemeyin. Çünkü bunlar yemek yerken çok fazla hava yutmanıza ve dispepsinin fazlalaşmasına neden olabilir.
– Bir oturuşta çok fazla yemek yemeyin.
– İçecekleri yemek sırasında değil, yemekten sonra için.
– Gece geç vakit yemek yemeyin.
– Baharatlı yemeklerden kaçının.
– Turunçgiller ve Domates gibi yüksek miktarda Asit içeren gıdaları yemeyin.
– Sigarayı bırakın.
– Alkollü içeceklerden uzak durun.
– Kafeinli ve gazlı içecekler tüketmeyin.
– Karnınızı sıkan dar giysilerden kaçının. Bunlar mideye baskı yaparak içindekilerin yemek borusuna geçmesine neden olur.
– Dolu mideyle egzersiz yapmayın. Yemekten önce veya yemekten en az bir Saat sonra egzersiz yapın.
– Yedikten hemen sonra yatmayın.
– Son yediğiniz ana yemekle yatma saatiniz arasında en az iki-üç saat olsun.
– Yatağın başucu ayakucundan en az 15 cm yüksekte olsun (yüksek yastık değil, yatağın başucunu altına kitap gibi bir şeyler koyarak yükseltmek veya özel reflü yastıkları). Böylece yatarken yediklerinizin yemek borusu yerine, bağırsaklara doğru akışı sağlanır.
Tedavi altta yatan nedene bağlı
Dispepsi şikâyetleriniz varsa daha ciddi bir durumun varlığını ekarte etmek için mutlaka doktorunuza gidin. Dispepsi bir hastalıktan çok, bir seri şikâyetler olduğundan, tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Doktorunuz şikâyetlerinizin cinsi ve süresini göz önüne alarak bazı tetkik ve tahlilleri isteyip, size şikâyetlerinize neden olan sebebin tedavisi konusunda yardımcı olacaktır.
Dispepsi şikâyetlerinin çoğu kez birkaç saat içinde kendiliğinden düzelir ve çoğu hasta doktora başvurmaz. Özellikle 40 yaşın üstündeki dispepsi yakınmalarının mutlaka ciddiye alınması gerekir. Doktorunuzun yaptığı araştırmalar sonucunda altında yatan başka bir rahatsızlık veya hastalık bulunmazsa, aşağıdaki öneriler dispepsi şikâyetlerinin giderilmesinde size yardımcı olabilir. Dispepsiye yol açan besinlerden ve durumlardan kaçınmak, onu tedavi etmenin en iyi yollarıdır.
Kalp krizi de olabilir
Bu önlemlerle dispepside düzelme olmadığında, doktorunuz semptomları hafifletmek için size ilaç yazabilir. Dispepsiye neden olan yemekleri saptamak için bir yemek günlüğü tutulması da çok faydalı olacaktır, insanlar yazdıklarını sonradan incelerken bir anda yedikleri sırada fark etmedikleri önemli ipuçlarını görebiliyorlar.
Bazen kalp krizleri de dispepsiyi taklit eden belirtilere neden olabilirler. Bu tip şikâyetler sizde hiç yokken, birdenbire başladıysa ve bu durum sizin için olağan dışı ise ve hele ilaveten nefes darlığı, terleme veya çene, boyun veya kol gibi yerlere yayılan ağrı ile birlikte ise tıbbi yardım istenmelidir, bu hazımsızlıktır geçer diye beklenmemelidir.

Geğirmenin nedenleri nelerdir?

Midede toplanan havanın ya da gazın sesli olarak ağızdan dışarıya çıkması olarak tanımlanan geğirmenin sebepleri nelerdir, hangi durumlarda geğirme ile karşılaşırız ve sürekli geğirme bir hastalık belirtisi midir tüm bu sorularınızın yanıtlarına makalemizde ulaşacaksınız. Geğirme çoğumuz tarafından bir sorunu işaret edeceği düşünülmez, ancak geğirmenin sürekli olması bir takım hastalıkların belirtisi olduğu için sürekli geğirme şikayetiniz varsa mutlaka bir uzmana başvurun. Normal şartlarda arada bir geğirmek sağlık açısından bir problemi işaret etmemektedir. İşte geğirmenin nedenleri…

Yemek esnasında daha çok konuşmadan ötürü besinlerle birlikte midemize hava da gitmektedir. Yutulan bu hava bir süre sonra geri çıkmak isteyecektir. Kimileri bu havayı sessizce dışarı atarken, kimileri de bir hayli sesli bir biçimde yutulan havayı çıkartmaktadır. Geğirme esnasında çıkan sesin rahatsızlık verici gürültüde olması yutulan havanın fazla miktarda olduğunu gösterir. Nörotik sinirli ya da heyecanlı olan kimselerde aşırı hava yutmakta ve daha sonrasında bu havayı geğirerek geri dışarıya çıkartmaktadırlar.

Bebeklerde husule gelen geğirmelerin nedenleri de aynı sebeptendir. Anneyi emen bebek emme esnasında bir miktar hava yutabilir. Tüm bunların yanı sıra mide ve bağırsaklarda yaşanan bir takım rahatsızlıklarda geğirme ile kendini belli etmektedir. Mide asidinin fazla yüksek olduğu kişilerde geğirme sıklıkla görülen bir durumdur. Bu kişilere gastrit hastaları denir. Tüketilen yiyeceklerin içerisinde ki su, tuz ve gazlar kimyasal reaksiyona girer ve mide asidi ile tetiklenerek gaz ortaya çıkar ve bu durumda geğirmeye yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

25166 0

Yorum yapılmamış --> "Geğirmek hangi hastalığın belirtisi?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir