Hangi alerji ilaçları kilo yapar, kilo aldıran alerji ilaçları neler?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

hapbaş

Şişmanlatan alerji ilaçlarının isimleri listesi nelerdir?

Kilo almanın bilmediğiniz ve hiç aklınıza gelmeyen birçok nedeni olabilir. Zayıflamaya engel olan ve kilo alımına katkıda bulunan şeyler arasında maalesef bazı ilaçlar da yer alıyor.

Bu yazıda hangi ilaçların kilo aldırdığına değiniyoruz. Tabi ki ilaçlar sağlığımız açısından çok önemlidir fakat bir ilacın kilo aldırmayan bir alternatifi dururken şişmanlatan versiyonunu kullanmak da pek akıllıca değil. Elbette doktora danışılmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır…

Kilo Alınmasına Neden Olan İlaçlar:

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo aldırır. Bu ilaçlar kullanılırken beslenmeye dikkat etmeli ve hareket artırılmalıdır. Kilo artıran bu ilaçlar şunlardır:

· Psikiyatrik hastalıklar ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar
· Kortizon 
· Doğum kontrol hapları
· Tansiyon ve kalp hastalığı tedavisinde kullanılan beta bloker grubu adı verilen ilaçlar 
· Şeker hastalığı tedavisinde insülin tedavisi
· Epilepsi (sara) hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar
· Alerji, grip-sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik adı verilen ilaçlar.

Kilo Aldıran İlaç İsimleri – Hangi ilaçlar kilo aldırır?

Vitaminler kilo aldırır mı?

Vitamin ve mineraller, enerji içerikleri olmadıkları için doğrudan kilo artışına neden olmasalar da “iştah artırıcı” etkileri bulunuyor. Bu nedenle, yeme dürtüsünü kontrol edemeyen ya da beslenmesinde kısıtlama olmayan bireylerin vitamin kullanması doğru bulunmuyor. Üstelik gereksiz yere alınan multivitaminlerin kilo alımı dışında da zararlı etkileri olduğu biliniyor. Sigara içen bireyde E vitamini kullanımının kanseri tetikleyebileceği, selenyum kullanımının Diyabet sıklığını artırabileceği, yağda çözünen vitaminlerin ise vücutta birikerek zehirli etkiler oluşturabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Demir hapı kilo aldırmaz

Halk arasında demir haplarının kilo aldırdığı inanışına sık rastlanıyor. Bu, yanlış bir bilgi. Bir element olan demir kalori içermiyor. Bu nedenle demir hapları doğrudan kilo artışı yaratmıyor. Bununla birlikte demir eksikliğinin belirtilerinden biri de kişide iştah azalması olduğu için tedavi ile yükselen demir düzeyleri, kişinin iştahını artırarak kilo alımına neden oluyor. Bu nedenle demir tedavisi gören kişinin beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekiyor.

Diyabet ve tiroit hastaları ilaç alırken dikkatli olmalı

Hastalığın doğal seyri sırasında kilo probleminin sıklıkla görüldüğü diyabet ve tiroit hastalarında kullanılacak ilaç seçimi büyük önem taşıyor. Diyabetli bir bireyde tansiyon yüksekliği için kullanılacak ilacın kilo artışı yapan gruptan seçilmemesi veya eşlik eden Depresyon için kilo alımına neden olmayan bir ilacın tercih edilmesi gerekiyor. ılaçlar bazı durumlarda tek başlarına kilo artışına neden olmazken birkaçının bir araya gelmesi kişide kilo alımına yol açabiliyor.

Balık yağı kilo aldırabilir

Yrd. Do. Dr. Hasan Aydın, “Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda balık yağı kullanımı kilo artışına enden olabilir. Çünkü bu, yağ içerikli bir ilaçtır ve doğrudan kalori ihtiva etmektedir” diyor. Aydın, D vitamininin ise kilo alımına neden olmadığını söylüyor.

En çok depresyon hapları kilo aldırır

Kilo artışına en sık neden olan ilaç grubu, depresyon ilaçları. Bu ilaçların doğrudan kişinin iştahını açması ve depresyonun yarattığı sorunlarla bir arada bulunması, kullanan kişiye kolay kilo aldırıyor. Bu ilaçlar bazen vücutta su tutulması nedeniyle de kilo artışına yol açabiliyor.

Ensüline yeni başlayanlar dikkat

Bazı diyabet ilaçları vücutta ensülin salgısını artırıyor, bazıları iştahu çoğaltıyor, bazıları da vücutta su tutuyor. “Sulfonilüre” ve “glizaton” grubu şeker ilaçları, bunların tipik örnekleri arasında bulunuyor. Bunun yanında ensülin kullanımına yeni başlayan kişide tedaviye başladıktan sonra 2-3 kg’lık artış meydana gelebiliyor. Tansiyon ilaçlarının bir kısmının da vücutta su tutarak kilo artışına neden olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Alerji ilaçları masun değil

Alerji ilaçları (antihistaminik) masum gibi görünen, ama dikkatli kullanılması gereken ilaçlar olarak değerlendiriliyor. Bu ilaçlar özellikle Uyku verici ve doğrudan etkileri ile vücut metabolizmasını yavaşlatarak iştah artırıcı etkide bulunuyor.

Steroidler kilo aldırabilir

Steroidler, doğrudan vücut metabolizmasını etkilemenin yanında, vücutta yağ dağılımını değiştirip doğrudan kilo artışına neden olabilen bir ilaç grubu olarak değerlendiriliyor. Ayrıca su tutulumuna neden oldukları da biliniyor. Bu nedenle kortizon türü ilaçları kullanırken tuzsuz beslenmeye dikkat edilmesi ve iştah artırıcı etkileri olduğunun hatırlanması gerekiyor.

Alerji ilaçlarının  yan etkiler arasında kilo aldırmak da var! 
Allerji tedavisinde kullanılan ve antihistaminikler olarak adlandırılan bir
grup ilacın bazıları uyku, dalgınlık, dikkat azalmasına neden olabilir. Buna
bağlı olarak kişi araba veya makine kullanıyorsa kazalara neden olabilirler.
Aktif çalışan kişilerde bu tür yan etkileri olan ilaçlar tercih edilmemeli
veya kullanılması gerekiyorsa kişi önceden uyarılmalı, bu tür tehlikeli
işlerden uzak tutulmalıdır. Yine bu tür ilaçlar bazen iştah artışına yol
açıp kilo alımına sebebiyet verebilirler. Kortizon türü ilaçlar da allerji
tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlara bağlı olarak da önemli yan etkiler
gelişebilir.

Hangi ilaçlar kilo aldırır

Belirli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, kilo aldırabilir. Halk arasında bu konuda yanlış bilinen doğrular vardır. İşte,hangi tür ilaçlar kilo aldırır ;

Vitamin ve mineraller ; Bu tür haplar, kilo aldırmaz fakat iştah artışı yaparlar. İştahı çok olan insanlarda kullanımda dikkatli olmak gereklidir.

Demir ilaçları ; Halk arasında demir hapı kilo aldırır denir. Aslında demir hapları kilo aldırmaz, demir eksikliği olan insanlarda başlıca sorun iştah azalması ve kilo vermektir. Demir düzeyi yükseldikçe iştah yerine gelir.

Şeker ve tiroid ilaçları ; Bu grup ilaçlar arasında bir araya gelince kilo aldıranlar vardır. Kilo alımı yapmayanlar kullanılabilir.

Balık yağı ilaçları ; Kilo aldıran ilaçlardır. Çünkü içlerinde yağ vardır.

Depresyon ilaçları ; Hemen her türü kilo aldırır.

333

Alerji hapları ; Kilo aldıran ilaçlardır. Vücutta su tutulmasını sağlayarak, kilo alımını sağlarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

9232 1

1 Yorum --> "Hangi alerji ilaçları kilo yapar, kilo aldıran alerji ilaçları neler?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir