Hangi bitki kokusu neye iyi gelir?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Bitkilerin kokularının psikolojik, sosyal faydaları ve sağlığa yararları nelerdir?

Şifalı bitkiler fiziksel sağlığımız konusunda mucizevi iyileşmelere vesile olduğu gibi, ruh sağlığı açısından da bazı bitkiler olumlu etkiler yapıyor.

Peki kokusuyla terapi etkisi yapan bitkiler hangileri?

9893.jpg (670×310)

Biberiye zihni açarken, çiçek sosyalleşme güdüsünü artırıyor, elma ve salatalık sakinleştiriyor

Hastalıklara şifa olan bitkiler, kokularıyla da ruh halimizi etkileyerek, stresten arındırıyor, sakinleştiriyor…Aktüelpsikoloji’nin haberine göre terapi etkisi yaratan bu bitkilerden bazıları…

TARÇIN ATEŞİ…

Koku eksperlerine göre tarçın koklamak, beyninize kısa yoldan güçlü ve kendinizi ateşli hissedebileceğiniz sinyaller yolluyor. Bu tatlı koku sayesinde modunuzu yükseltebilirsiniz.

SOSYAL ÇİÇEK

Çiçekli kokular sosyal girişimleri tetikliyor. Bilim adamlarına göre çiçekler doğrudan kutlamalarla alakalı bir çağrışım yapıyor. Dolayısıyla beyin otomatik olarak dışa dönük olmanız için sizi harekete geçiriyor.

BİBERİYE ZİHİN AÇAR

Son araştırmalara göre; biberiye hafızayı güçlendiriyor. Biberiyeden bir nefes içinize çektiğinizde, kan dolaşımınız harekete geçiyor ve zihniniz açılıyor. Konsantrasyonunuz yükseliyor. Bir işe başlamadan önce biberiye koklayabilirsiniz.

ELMA-SALATALIK SAKİNLİĞİ

Elma ve salatalık gibi taze kokular; sinirlerinizi yatıştırırken, dağılan dikkatinizi de toplamanızı sağlıyor. Kendinizi aşırı stresli hissettiğiniz anlarda, elma ve salatalık gibi sakinleştirici etkisi olan sebze ve meyveler kokular kurtarıcınız olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

392 0

Yorum yapılmamış --> "Hangi bitki kokusu neye iyi gelir?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir