Karpuzun içindeki maddeler, karpuzun içinde hangi vitaminler, mineraller bulunur?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Karpuzun içerisinde neler var?

Karpuzun besin içeriği nedir ve içinde hangi maddeler bulunuyor?

Bu yazıda karpuzun içerdiği mineraller ve vitaminlerin neler olduğu ve bunların faydaları üzerinde duracağız…

karpuzun-faydalari.jpg (300×286)

%90’ı su olan Karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir.

Karpuz, sofraların vazgeçilmez meyvesi. Antioksidan maddeler içeren karpuz, kanser riskini azalttığı için, bu özelliğinden dolayı tavsiye ediliyor. Herbalist Tarkan Güveloğlu, aynı zamanda yüksek potasyum içeren bu meyvenin asıl vitaminin, kabuğuna yakın beyaz bölümde olduğunu söylüyor.

Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlar, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve Bağırsak Kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı Madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

B, B1, B2 ve C vitamini, cucurbocitrin, beta karoten, likopen, potasyum, yüksek oranda şeker içerir.

Vücudu kansere karşı en fazla koruduğu bilinen maddelerin başında A ve E vitaminleri geliyor ve karpuzda bulunan laykopenin kansere karşı koruyuculuğu A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazladır.

İçinde protein, yağ, karbonhidrat, demir, selüloz, kalsiyum, fosfor, A vitamini, C vitamini ve potasyum var.

Bu şifalı bitkinin içeriğinin %90-95’lik bir kısmı sudur. Bu sebepten dolayı vücut için iyi bir temizleyicidir. İçindeki su sayesinde böbreklerin çalışması sağlanır, böbrekler temizlenir. Böbreklerinde kum şikayeti olan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekir, ayrıca böbreklerdeki taşların dökülmesi için de büyük fayda sağlar. Özellikle çekirdeklerinin içindeki cucurbocitrin maddesi böbrekler için oldukça faydalıdır. Yüksek seviyede beta karoten ve potasyum içeriği sayesinde kalbin korunmasını da sağlayan bu leziz bitki, aynı zamanda kan basıncını yani tansiyonu da düzenler. Kalp krizi riskini azaltır, kalp dostudur. Kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder. Kan basıncının da düzenlenmesine yardım eder. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan dolayı tansiyon sorunu yaşayan kişiler bol miktarda tüketmelidirler. Diğer bir faydası ise kanseri karşı etkili olmasıdır. Kansere karşı koruyucu olarak tüketilebilir.

Etli ve sulu kısmının tüketilmesinin yanı sıra, çekirdekleri de sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir.

Zararları Veya Yan Etkileri

Şeker hastalarının fazla miktarda tüketmesi tavsiye edilmez. Yemeklerden sonra da tüketilmemesi tavsiye edilir. Yemeklerden sonra tüketimi hazmı ve sindirimi zorlaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

1175 0

Yorum yapılmamış --> "Karpuzun içindeki maddeler, karpuzun içinde hangi vitaminler, mineraller bulunur?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir