Kediler niçin hırlar, guruldar ve garip sesler çıkarır?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Kedilerin hırlamasının sebebi nedir?

Kediler hangi nedenle gırlar?

Kedilerin çıkardığı ilginç seslerin nedeni nedir?

Mutlu kedi guruldar - 15 (© Overteam)

Mutlu kedi guruldar

Kediler rölantideki bir dizel motorla aynı frekansta mırlar, yani saniyede yaklaşık 26 mırlama.

Kediler nefes alıp verirken hava bir ses kutusundan geçer ve gurlama bu şekilde ortaya çıkar.

Kediler Neden Mırıldar,Kediler Neden guruldar?

Kedilerde kimi kedi sahiplerin mırıldamak kimi kedi severlerin ise guruldamak olarak tabir ettiği bir durum vardır, genelde kedin mutlu olduğunda çıkardığı bir ses dir bu, siz kedinin başını okşamaya başladığınızda bu ses çıkmaya başlar ve anlayınki kediniz çok mutlu ve sizi çok seviyor ..

Gırlama, gurlama ya da mırlama olarak nitelenibelecek olan bu kedi davranışı aslında bir memnuniyet ve mutluluk belirtisidir. Kediler keyifleri yerinde olduğunda veya kendilerini güvende hissetttiklerinde gırlama benzeri bir ses çıkarır. 

Gırlama kedi uyanıkken olabileceği gibi uyurken de olabilir. Kedi hareket ederken gırıldıyorsa bu bir isteği olduğu anlamına da gelebilir. Kediler gırlama sesini ses tellerinden çıkarır. 

Kediler gırlama sesini rahatsızlık yaşadıklarında ya da acı çekiyorlarsa rahatlamak için de çıkarır. İnsanların hastayken inlemesi gibi kedilerde gırlayarak kendilerini rahatlatmaya çalışır. 

Kediler Neden mırlar ? | neden hırlar | neden mırıldanır

Dünyada bundan daha güzel bir ses var mıdır? Elinizi o güzelim tüylerin üzerinde gezdirirken gözlerini yumar ve kendisini güvenliğinize teslim ederek mırlamaya başlar. Adeta “ben de seni seviyorum” der.
Kediler neden mırlar? Aslında bu soruyu aylar önce bir okurumuz bize sormuştu ve biz de ona verdiği bu ev ödevi için teşekkür etmiş, dersimize çalışıp cevap vereceğimizi belirtmiştik. Ama araya bir çok şey girdi. Yanıtlamak bugüne kısmetmiş.
Kedilerin neden mırladığı bilim adamlarının da ilgi alanına girmiş ve bu konuda epeyce bir araştırma yapılmış. Görülmüş ki, tüm yavru kediler, mırlama yeteneğine sahip olarak doğuyorlar. Ayrıca tek mırlayan ev kedileri değil, tüm kedi türlerinin mırlama yeteneğine sahip oldukları anlaşılmış.
Kedilerin neden mırladıklarını açıklamadan önce nasıl mırladıklarını açıklayalım. Bu konuda bilim adamları arasında tam bir fikir birliği bulunmamakta. Bilim adamlarının kedilerin mırlama tekniği ile ilgili olarak tek mutabık oldukları husus, kedilerin bu sesi bir titreşim ile çıkardıkları. Bazı bilim adamları gırtlak ya da diyaframın titretilmesi ile bu sesin çıkarıldığını iddia ederken, bazı bilim adamları ise kedilerin göğüs bölgelerindeki kan damarlarını titreterek bu sesi çıkardıklarını düşünüyor. Öte yandan kedilerin yüz ve baş kemiklerini harekete geçirerek mırlama sesini çıkardığını düşünen bilim adamları da bulunmakta.
Renk ve biçimlerine göre kedilerin mırlamalarında farklılıklar olduğunu biliyor muydunuz? Kedilerin mırlama seslerini teybe kaydeden bilim adamları görmüşler ki, kedilerin çıkardığı ses aralığı birbirlerine yakın seyrediyor ve genellikle 20 ila 140 Hz arasında bir titreşim ortaya çıkıyor. Kimilerine göre bu titreşim bir dizel motorun titreşimine eşit, ama bu teyit edilmiş bir bilgi değil.
Kedilerin mırlarken beden hareketleri de incelenmiş ve bazı kedilerin hareketsiz kalırken bazı kedilerin yeri tırmalama eylemi ile aynı anda mırladıkları fark edilmiş.
Şimdi kedilerin neden mırladığına gelebiliriz. Kediler mırladığında genellikle mutlu oldukları düşünülür. Araştırmalar sonucunda anlaşılmış ki, bu yargı yanlış değil ama eksik.
Şimdi şaşırmaya hazır olun! Kediler sadece mutlu iken değil aynı zamanda mutsuzken ve acı çekerken de mırlamaktalar. Buna en güzel örnek doğum yapan dişi kedilerin doğum anındaki mırlamaları gösteriliyor. Zira anlaşılmış ki mırlama aslında bir mutluluk eylemi ama aynı zamanda bir rahatlama eylemi. Yani kedilerin -özellikle acı çekerken- mırlayarak aslında acılarını azaltmaya yönelik bir terapi yaptıkları anlaşılmış. Mırlama ile gerçekleşen titreşimin acıyı azalttığı ve kediyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlattığı tespit edilmiş.
(Ne kadar konuya bilimsel bir kanıt olabilir bilemiyoruz ama veteriner hekime gitmekten son derece korkan bazı kedilerimizin klinikte son derece huzursuz olduklarını ama kucağımıza aldığımızda sürekli mırladıklarını fark etmiş idik. Belki de huzursuzluklarını kendilerince gideriyorlardı.)
Şimdi söyleyeceklerimiz daha da şaşırtıcı gelebilir. Gerçi bu konuda bilimsel bir kanıt yok ama iddialar var. Kedilerin mırlayarak gerçekleştirdikleri bu rahatlatma eyleminin sadece kedilerde değil insanlar üzerinde de faydası olduğunu düşünenler var. Son yıllarda moda olan “healing yöntemleri”yle kıyaslandığında kedilerin çıkardığı titreşimli sesin insanlar üzerinde alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği yine aynı çevrelerin iddialarından. Dediğimiz gibi bu şimdilik bir iddia.
Kedi dünyası her zaman sürprizlerle doludur. Kediler zaten başlı başına bir sürpriz değil mi? Sadece mutlu oldukları anda değil mutsuz ya da acılı anlarında bile mırlayarak kendilerini tedaviye yönelen bu harika canlılara imrenmemek mümkün mü? Bir düşünsenize, acılarından ya da üzüntülerinden kurtulmak için biz insanlar ağrı kesicilere, anti-depresanlara koşarken kediler bunu doğal yollardan yapıyorlar. Kısacası kediler doğuştan Prozac. 

Kediler neden gırlar?

Kediler neden mırlar?

Kedigiller arasındaki tek evcil hayvan olan kedinin karakteristik özelliklerinden biri mırlamasıdır. Peki kediler neden mırlar?

Kökeni Mısır’a ve Kuzey Afrika’ya dayanan kedilerin ortalama ömrü 14 yıldır.

Acaba mutluluk göstergesi mi?

Mırlama çoğu zaman kedilerin mutlu olduğu anlamına gelir. En azından biz bu şekilde kabul etmişizdir.

 

Araştırmalara göre bu yanlış değil. Ancak eksik bir bilgi. Kediler mutlu olduğu zamanlar dışında da, yani mutsuzken ve acı çekerken de mırlayabilir.

Buna en iyi örnek doğum yapmakta olan bir anne kedinin doğum anında mırlamasıdır. Benzer şekilde, karaciğer kanseri olan bir kedi hareket etmesi gerektiğinde mırlayarak yerinden kalkar.

Kemikleri iyileştiriyor

Kedilerin mırlaması bir rahatlama eylemidir. Mırlayarak acılarını azaltmaya, mırlama sonucunda oluşan titreşimle hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamaya çalışırlar.

Araştırmalar, mırlamanın yarattığı frekans ve titreşimin iç organların ve kemiklerin iyileşmesini sağlayabileceğini göstermiştir. Ancak bu iddia henüz tam olarak kanıtlanmamıştır.

Kediler neden hırıltı gibi sesler çıkartır?

Evimi paylaştığım kedi sürekli hırıltılar çıkartıyor,özellikle yanımdayken. Kediler neden hırıldar?

Kast ettiğin olay mırıldanmaysa bu gayet normaldir bu bir nevi sevgi gösterisidir. Aynı insanların beğendiği kişiye övgü dolu sözler söylemesi gibidir.

Yok kast ettiğin mırıldanma şekli daha çok ince bir ses halinde olup sevildiğinde kasılmalar oluyorsa ve kalça kısmını çıkartıyorsa o zaman kızan olmuş demektir, çiftleşmek istiyor demektir.

Mutlu, rahat ve güvende olduğunu belirten bir dışa vurumdur. Henüz tam olarak nasıl geliştiği bilinmese de teoriler vardır.

Bütün bunlara ek olarak, kedilerin hırıltılı mırlama esnasında yaydıkları titreşimin bir çok hastalığa karşı önleyici veya hastalığın semptomlarını azaltıcı olabileceği öne sürülmüştür. Ciddi akademik çevrelerin öne sürdüğü bu teori üstünde hala çalışmalar yapılmaktadır. Titreşimle tedavi yöntemleri de ayrı olarak irdeleniyor. Eski çağlarda kullanılan bu teknik bugün özellikle Almanya, Rusya, Japonya, Çin ve Amerika’daki çeşitli enstitüler tarafından yeniden ele alınarak teknolojik imkanlar dahilinde işleniyor.

Kedilerin bu titreşimsel özelliklerinin sadece verici değil aynı zamanda Dünya’nın sahip olduğu manyetik ”Ley Hatlarını” da hassas olarak hissedebildiğinden alıcı konumunda da olduğu öne sürülmektedir. Bazı toplumlarda kedilerin bu özelliği halkın adet ve göreneklerine de, kedinin uyuduğu yere yatak konmaz gibi bir inanışla aslında çok çok uzun zamandır yer etmiştir. Bugün bu ve benzer bir çok inanışın aslında bazı bilimsel verilerle örtüştüğü görülmüştür.

Kediler gerçekten çok ilginç canlılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

11344 0

Yorum yapılmamış --> "Kediler niçin hırlar, guruldar ve garip sesler çıkarır?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir