Kirpik dibi iltihabı damla ilaç ve antibiyotik tedavisi


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Kirpik dibi iltihabının tedavisi nasıldır?

Kirpiklerin dibinde iltihaplanma olması sonucu yaşanan göz rahatsızlığı insanı gerçekten zor durumlara sokuyor.

Peki Kirpik dibi iltihabı neden olur, nasıl oluşur, başlıca sebepleri ve belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

İşte Kirpik dibi iltihabı  ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler…

Eğer kirpik dibi iltihabının nedenleri arasında yağlı cilt varsa, gece yatmadan önce parmakların ucuna alınacak bebe şampuanı ile 30 saniye boyunca kirpik diplerine masaj yapılması, iltihaplanmaya önlemek açısından son derece önemlidir.

İkincisi, eğer bir kirpik dibi iltihabı başlamışsa, bunu uzman bir hekimin vereceği antibiyotikli damlalarla, hafif kortikosteroit denilen kortizonlu damlalarla ve ağızdan alınan antibiyotiklerle tedavi etmek gerekir.

Kirpik dibi iltihabı başladığı zaman, gözyaşı mutlaka bozulacağı ve göz kapağının hareketleri de yavaşlayacağı için, batmaları engellemek ve göz kapağının daha rahat hareket etmesini sağlamak amacıyla suni gözyaşlarını da kullanmak gerekir.

Kirpik dibi iltihabı nedir?

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma görüyorsanız hafife almayın. Dr. Melike Gedar, özellikle sıcaklar nedeniyle görülen kirpik dibi iltihabının ciddiye alınması gerektiğini söylüyor.

goz tansiyonu mkle

Yazın tadını çıkardığımız şu günlerde kirpik dibi iltihabı keyfinizi kaçırmasın. Özellikle yaz aylarında artan sıcak ve nemin bakteri oluşumunu artırdığını söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Melike Gedar, bu bakterilerin gözde kirpik dibi iltihabına neden olabileceğini ifade ederek bu hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

“Blefarit olarak nitelenen kirpik dibi iltihabı daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebilir ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Yaz aylarında sıcak ve nem dolayısıyla toz, kir, sigara dumanı, kimyasal maddeler vücutta çok daha çabuk tutunur, bakteri oranı daha da artar. Bu bakterilerin göze rüzgar gibi dış etkenlerle ulaşıp göz kapağında birikmesi ve ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulması sonucu kirpik dibinde iltihaplanma oluşur.” 

Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

“Kirpik dibi iltihabı, tedavi edilmediği takdirde, gözkapağı bezlerinde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Özellikle yaşlılarda kirpiklerin içe dönmesi, göze batması ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir. Blefarit, yani kirpik dibi iltihabı, gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini artırabilir.”

Nasıl tedavi edilir?
“Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.”

YAĞLI CİLTLER “KİRPİK DİBİ” İLTİHABINA DAHA YATKIN

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma görüyorsanız sakın hafife almayın. Dünyagöz Ankara’dan Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, göz kapağında normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan kirpik dibi iltihabının ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyardı

Göz kapağının iltihabi bir hastalığı olan “kirpik dibi iltihabı” hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın bir şekilde görülüyor. Özellikle göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin etkilendiğini hastalık, göz kapağında normalde bulunan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla ortaya çıkıyor.

Dünyagöz Ankara’dan Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, “Göz kapağındaki bakterilerin artıkları, toksinleri iltihabi belirtilere neden olur. Cildin yağlı olması ve gözkapağındaki yağ bezlerinin anormal olması, bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Çeşitli virüsler, allerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabilir.

Kirpik dibi iltihabı olan hastalarında konjonktivit, kuru göz, kirpik batması gibi şikayetlerin sıklıkla görüldüğünü belirten Doç. Dr. Çetinkaya, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: “Hastalık, her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi yakınmalara neden olabilir. Gözkapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Bu şikayetleri olan kişiler, göz muayenesinden geçmeliler, çünkü tanı için muayene esastır.”

Kirpik dibi iltihabının daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebildiğini hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini anlatan Doç. Dr. Çetinkaya, şöyle konuştu: “Ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan kirpik dibi iltihabı ve sıklıkla beraber görülen yağ bezi problemleri tedavi edilmediği takdirde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Bu hastalarda kuru göz sendromu daha sık gelişir ve daha şiddetli seyreder. Özellikle yaşlılarda kirpiklerde içe dönme, göze batma ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir. Blefarit yani kirpik dibi iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.”

TEDAVİYİ SICAK SUYLA YIKAYARAK YAPIN

Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, kirpik dibi iltihabının tedavisiyle ilgili süreci ise şöyle anlattı: “Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.”

Kirpik dibi iltihabına dikkat!

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma görüyorsanız sakın hafife almayın

Göz kapağının iltihabi bir hastalığı olan “kirpik dibi iltihabı” hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın bir şekilde görülüyor. Özellikle göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin etkilendiğini hastalık, göz kapağında normalde bulunan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla ortaya çıkıyor.

Dünyagöz Ankara’dan Doç.Dr.Altuğ Çetinkaya, “Göz kapağındaki bakterilerin artıkları, toksinleri iltihabi belirtilere neden olur. Cildin yağlı olması ve gözkapağındaki yağ bezlerinin anormal olması, bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Çeşitli virüsler, allerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabilir.

GÖZDEKİ BATMAYI CİDDİYE ALIN!

Kirpik dibi iltihabı olan hastalarında konjonktivit, kuru göz, kirpik batması gibi şikayetlerin sıklıkla görüldüğünü belirten Doç.Dr.Altuğ Çetinkaya, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi:

“Hastalık, her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi yakınmalara nedenolabilir. Gözkapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Bu şikayetleri olan kişiler, göz muayenesinden geçmeliler, çünkü tanı için muayene esastır.”

Kirpik dibi iltihabının daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebildiğini hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini anlatan Doç.Dr.Altuğ Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan kirpik dibi iltihabı ve sıklıkla beraber görülen yağ bezi problemleri tedavi edilmediği takdirde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Bu hastalarda kuru göz sendromu daha sık gelişir ve daha şiddetli seyreder. Özellikle yaşlılarda kirpiklerde içe dönme, göze batma ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir. Blefarit yani kirpik dibi iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçiameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.”

TEDAVİYİ SICAK SUYLA YIKAYARAK YAPIN

Doç.Dr.Altuğ Çetinkaya, kirpik dibi iltihabının tedavisiyle ilgili süreci ise şöyle anlattı:

“Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir.

Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir.

Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.”

Sponsorlu Bağlantılar

6358 0

Yorum yapılmamış --> "Kirpik dibi iltihabı damla ilaç ve antibiyotik tedavisi"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir