Koyu renkli gıdaların faydaları


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Meyve ve sebzelere rengini veren maddeler sağlık açısından da oldukça yararlı.

Peki hangi koyu renkli gıdanın faydası nedir ve nelere iyi gelir? Bu sayfada rengi koyu olan meyvelerin hangi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu üzerinde duracağız…

koyu renkli gıdalar hayat kurtarıyor

Sıcakların bastırmasıyla beraber meyve tüketimi daha da önem kazandı. Uzmanlar özellikle besin açısından daha güçlü olan koyu renkli gıdaların kanser başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini belirtti.

Gıdalara rengini veren maddeler, sağlığımız açısından farklı faydalar sağlıyorlar. Mevsim itibarıyla çilek ve kirazın başını çektiği bu gıdalar yoğun antioksidan, anthocyanin ve flavinoid içeriği nedeniyle başta kanser olmak üzere birçok sağlık sonununa iyi geliyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil bu mucizevi bitkilerin sırlarını Akşam’a anlattı.

– Yaban mersini (maviyemiş):  2000’li yıllardan önce ülkemizde yetişmeyen bu meyve ve benzerleri sıklıkla yaban merisini adıyla anılsa da türkçeye çevrildiğinde maviyemiş olarak adlandırılması gerekiyor. Özellikle içerdiği  beynin bilişsel fonksiyonları ve yaşlılarda hafızayı düzeltici etkisi olduğu düşünülüyor. Kan basıncı, kalp hızı ve şeker kontrolüne yardımcı oluyor.

– Ahududu (frambuaz): Siyah ve kırmızı cinsleri olan bu meyve, yine anthocyanin içeriği nedeniyle kolesterol yüksekliği olan deney hayvanlarında damar sertliğini engelleyici özelliği olduğu gösterildiğinden insanda da aynı etkisi olabileceği düşünülüyor.

– Böğürtlen: Birçok gıdadan antioksidan açısından çok daha zengin olan bu siyah meyve, şekeri yükseltmiyor, beyni yaşlanmaya karşı koruyor ve kemik erimesini engelliyor. Çok daha önemlisi sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu özellik gösteriyor.

KİRAZ, ÇİLEK VE VİŞNE!

Ağrı kesici, damar sertliğine karşı koruyucu, iltihap giderici, romatizmal hastalıklar ve gut (eklem iltihabı) hastalığının tedavisine yardımcı, uykuyu düzenleyici etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca deney hayvanlarında yüksek yağlı beslenmeye rağmen kilo alımına engel olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor.

– Kızılcık: Damar sertliğini engelleyici özelliğiyle, kalp-damar hastalıkları ve inmeye karşı koruyucu etki gösteriyor, kVötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor, idrarı asit hale getirerek idrar iltihabını ve bazı cins böbrek taşlarının gelişimini engelliyor.

– Kırmızı lahana, marul ve patlıcan (kabuğu) Antioksidanlar yanında yoğun sülfür içeriği nedeniyle meme kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor.

– Şalgam (mor/siyah havuç) Araştırmalara göre;  kan yapıcı, güçlendirici, hem ishal kesici, hem kabızlık giderici, karaciğeri koruyucu, damar sertliğini ve kanseri  engelleyici olduğunu söyleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

214 0

Yorum yapılmamış --> "Koyu renkli gıdaların faydaları"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir