Müzik dinlemenin sağlığa faydaları


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Müzik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası durumunda. Kimisi pop sever, kimisi arabesk, kimisi Türk halk müziği ve kimisi de rock yada hip-hop gibi batılı müzikleri tercih eder.

Müziğin dilinin evrensel olması aslında hiç de şaşılacak bir durum değil, çünkü müziğin insanın doğasında olduğu ve zihin ve ruh sağlığımız için bile çok yararlı olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konuldu. İşte detaylar…

Terapi etkisi yaptığı kanıtlandı

Terapi etkisi yaptığı kanıtlandı

Müziğin, depresyonda olan ve duygusal bozukluklar yaşayan ergenlik çağındaki gençlerin kendine güvenini artırdığı belirlendi.

İrlanda’nın Belfast kentindeki Queen’s Üniversitesi’nden Prof. Sam Porter, depresyon ve duygusal bozukluklar yaşayan gençlere uygulanan geleneksel tedavilerle müzik terapisini karşılaştırdı. Ergenlik çağında, depresyona yakalanan 251 genci 2 gruba ayıran bilim adamları, birinci gruba psikoterapi ve ilaç tedavisi uyguladı. Buna ek olarak ikinci grup müzik tedavisi de aldı. Her iki grup 3 yıl boyunca gözlemlendi.

DEPRESYONUN BELİRTİLERİNİ AZALTIYOR

Müzik tedavisi uygulanan ikinci gruptaki gençlerin diğer gruptaki gençlere göre daha kolay iletişim ve diyalog kurduğu saptandı. Araştırmacılar, müzik tedavisi gören gençlerin kendilerine duydukları güvenin arttığını ve depresyon belirtilerin azaldığını belirtti. Konuya ilişkin makale “Science Daily” dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

628 0

Yorum yapılmamış --> "Müzik dinlemenin sağlığa faydaları"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir