Tatlandırıcılardaki Sakkarin Zararları


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

kahve-tatlandirici.jpg (300×263)

Günümüzde diyabet hastaları ve zayıflamak isteyenler yapay tatlandırıcı tablet veya toz ürünlerden kullanıyorlar. Fakat bunların pek çoğunun içerisinde sakkarin denilen bir madde bulunmaktadır. Sakkarin içermeyen tatlandırıcılar ise çok pahalı olduğu için genellikle tüketiciler tarafından rağbet görmüyor.

Peki sakkarinin sağlığı olumsuz yan etkileri var mı? Sakkarin riskli mi ve tehlikesi nedir?

İşte sakkarinin zararları hakkında bilgi.

Sakkarin (Saccharin, E954)

19. yüzyıl sonlarında Toluen denilen kimyasal maddeden laboratuar ortamında sentezlenmiştir. Sakkarin şeker değeri 300-400 arasıdır, yani bildiğimiz şekerden 300-400 kat daha fazla tatlıdır.

Sakkarin Zararları

En önemlisi başta idrar kesesinde olmak üzere olası kanser yapıcı etkisidir. FDA 1977 yılında yüksek dozda sakkarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakkarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır. Fakat daha sonraları Amerikan Tıp Konseyi kısıtlı kullanımın ( 2,5 mg/kg/gün) sağlık üzerine güvenli olabileceğini bildirmiştir. Yine araştırmalarda Sakkarin’in epitel dokuda yapısal değişikliğe neden olacağı savunulmuş ve bebeğe geçip birikim yapacağı belirlenerek çoğu ülkede hamile kadınlarda kullanımı yasaklanmıştır. 

Tatlandırıcı kullanmanın sağlığa zararı var mı?

Sponsorlu Bağlantılar

450 0

Yorum yapılmamış --> "Tatlandırıcılardaki Sakkarin Zararları"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir