Varisi olanlar nasıl beslenmeli ve ne yememeli?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Varis nasıl bir hastalıktır ve varisten korunmak için ne yapmalıyız? Varisi olanlar nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli ve nasıl spor yapmalı?

Bu makalede varisten muzdarip olanlar için hangi yiyecekleri tüketmeleri, hangi besinlerden uzak durmaları gerektiği gibi konularda önemli uyarıları sizlerle paylaşıyoruz…

Varis toplardamar yapı bozukluğundan oluşan bir dolaşım problemidir ve daha çok bacaklarda görülür. Bacaklarda yorgunluk, ağrı, ödem, gerginlik, renk kaybı belirtileri olabilir. Kabızlık, az lifli beslenme, uzun süre ayakta durma, hamilelik, yüksek kilo varisi tetiklemektedir.

Varis probleminiz varsa beslenmenizde ve yaşam tarzınızda bazı değişimleri uygulamanızda fayda var;

*Lifden yetersiz, rafine edilmiş besinlerin ağırlıklı tüketilmesi varis oluşumunu tetikler. Özellikle yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

 

*Her öğün bol salata veya sebze tüketin, tam buğday, kepekli ekmek tercih edin, kurubaklagilleri yemek veya salata olarak haftada 2 kez tüketin.

 

*Toplardamarın damar geçirgenliğinin sağlanması için C ve E vitaminlerinden zengin beslenin.

 

*Flavonoidleri yüksek oranda içeren besinler kiraz, çilek, böğürtlen, yaban mersini, erik ve alıç varisin önlenmesinde ve tedavisinde faydalıdır. Bu meyveler dolaşım sistemi sorunlarında etkili olduğu araştırmalarca desteklenmektedir.

 

*Özellikle günde 15-20 adet tüketilen kirazın enflamasyonu ve varis oluşumunu azalttığı belirtilmekte.

 

*Ananas ise içerdiği bromelin enzimi sayesinde varisli olan kişilerde damar açıcı özelliğine sahip bir meyvedir.

 

*Sebzelerden soğan, sarımsak ve zencefil yine damar sağlığı açısından önemli ve bol bol tüketilmesi gereken besinlerden.

 

*Kabızlık problemi yaşayanlarda ıkınma nedeniyle oluşan basıncın zamanla toplardamarlarda hasara ve sonrasında varise neden olabileceği unutulmamalıdır.

 

*Hergün en az yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.

 

*Vücut yağ miktarınızı kontrol altında tutun, obeziteden kaçının.

 

*Uzun süre ayakta durmayın.Diy

Sponsorlu Bağlantılar

923 0

Yorum yapılmamış --> "Varisi olanlar nasıl beslenmeli ve ne yememeli?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir