Yemekten sonra soda, maden suyu içmek rahatlatır mı?


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

1_100.jpg (200×160)

Toplumda yaygın olarak inanılan ve sıkça yapılan bir uygulama olan her yemekten hemen sonra maden suyu (soda) içmenin mideyi rahatlattığı ve gazını aldığı yönünde bir inanış var. Peki bu ne kadar doğru?

Gazlı İçecekler Yemek Sonrası Rahatlama Sağlar Mı?

Tamamen sübjektif bir tanımlama. ? soda içtim, gaz çıkardım, rahatladım? veya ?kola içtim, gazım oldu? gibi tanımlamalar kişiden kişiye değişir ve bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

mide üşütmesi ve mide düşüklüğü diye bir şey yok?çıplak ayakla gezdim? veya ?soğuk bir şey içtim, midem üşüdü? deniyor. insanın midesi üşür mü eğer insan soğuk alırsa, beton bir zeminde soğukta çıplak ayakla durursa bu onun bağırsak hareketlerini, mide hareketlerini hatta tüm vücudunu genel olarak etkileyebilir. ?midemi üşüttüm? tabirini farklı kullanmak lazım. bu midede bulantı, kusma, akut gastrit belirtileriyle ortaya çıkan bir tablodur. bizim tıbbi terminolojide mide üşütmesinin veya ayağı üşüyen insanların midesinin de üşümesi gibi durumlara yer yoktur. biz hekim olarak ?mideni üşütmüşsün? diye bir teşhis koymayız.

Sponsorlu Bağlantılar

2001 0

Yorum yapılmamış --> "Yemekten sonra soda, maden suyu içmek rahatlatır mı?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir